Цього року в травні у Львові планували провести дводенний всеукраїнський молодіжний ромський форум. Три роки поспіль його організовували в Києві.
Торік він зібрав понад 80 молодих учасників ромської національності. Але через останні події оргкомітет вагається, чи варто проводити його у Львові.
Про це сьогодні, 26 лютого, під час прес-конференції на тему: «Протидія антисемітизму і ксенофобії щодо ромів: рекомендації для держави і громадянського суспільства», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив голова правління товариства «Рома України. Терніпе» Микола Юрченко.
Він каже, що 6 березня до Львова приїде оргкомітет форуму і буде вирішити, чи варто збирати ромську молодь саме у місті Лева.
За словами Миколи Юрченка, за останні три роки в Україні активізувалася нетерпимість до ромів. На Харківщині один з депутатів убив рома. На Одещині відбулися погроми, на Київщині та Львівщині підпалили тимчасові поселення ромів.
– І останній випадок у Львові – створене об’єднання, яке назвало себе «Л.О.В.Ц.І», яке намагається боротися зі злочинністю. Але дивно, що вони акцентують на національності, – каже він.
Водночас, за якого словами, життя звичайних ромів-львівян нічим не відрізняється від життя інших мешканців Львові.
– У 2014 році три студенти-роми проходили стажування у львівській мерії. Це був такий пілотний проект. Наступного року в цьому проекті вже брало участь шість областей. І ще за рік вже в дев’ятьох областях України студенти ромської національності стажувалися в меріях. Спочатку чиновники дивувалися, що існують роми з вищою освітою. Але згодом змінювали своє ставлення до них, – Микола Юрченко згадує, що у Львові студент-практикант ромської національності після стажування очолив один з відділів міськради. А зараз працює регіональним директором однієї з ІТ-компанії.
Він зауважив, що роми у Львові працюють і лікарями, і юристами, і кондитерами, і перукарями . Проте про цих людей мало хто говорить.
– У Львові живе майже тисяча ромів. Це – українські роми, так звані серви. Всі мають документи, осідлі, навчаються у вузах. Це – звичайні родини, які живуть поряд з вами. І коли акцентують, що роми – це злочинці, це не гарно, – зауважив голова правління товариства «Рома України. Терніпе» .