У Львові обговорили способи порятунку коштів вкладників проблемних банків

Сьогодні, 4 серпня, у Прес-клубі відбулася прес-конференція «Криза банківської системи України та механізми порятунку коштів вкладників проблемних банків». Фахівці обговорили, до яких способів можна вдатися, аби не втратити свої кошти.

Зокрема, економіст фінансового відділу Українського католицького університету (УКУ) Роман Довбуш навів приклад: «УКУ як юридична особа був вкладником славнозвісного банку «Форум». Зараз створена робоча група щодо моделі порятунку коштів. Нами були запропоновані такі рішення. Спочатку – звернення до власника з вимогою поповнити статутний капітал, тобто внести додаткові кошти для ліквідування касового розриву банку (підвищення ліквідності). Власник сказав, що такої можливості немає.

Друга вимога – рефінансування з Нацбанку. На це відповіли, що теж такої можливості немає. Потім було запропоновано повністю приєднати активи і пасиви проблемного банку до державного банку і, таким чином, врятувати всі кошти фізичних осіб і близько 90% коштів юридичних осіб».

За його словами, пропонується, що кошти (пасиви), які потраплять на рахунки державного банку, можуть бути переведені в довгострокові облігації. Тобто, вкладники готові утримувати ці кошти на балансі без гарантії того, що вони їх заберуть. Вони просто хочуть, щоб у держави залишилися зобов’язання виплатити їх, коли ситуація налагодиться.

Водночас, на думку професора кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ Ярослава Грудзевича, цей сценарій збереження коштів теоретично можливий, практично – ні.

«Класична схема – рекапіталізація. Це коли держава націоналізує банк, різко збільшує статутний капітал і за цей рахунок відновлює ліквідність банку. Рекапіталізація проводиться Кабміном і вливаються кошти з держбюджету. Це світова практика», – зазначив він.

Архіви