Три проблеми ВПО у Львівській громаді: результати дослідження (відео)

У Львові презентували “Дослідження локальних політик і програм: як внутрішньо переміщені особи долучені до життя громад?”

Про них у відеопресконференції у Львівському пресклубі розповіла координаторка програми «Єднання заради дії» Оксана Яковець, пише Dailylviv.com.

За інформацією, наданою інтерв’юерами, у Львівській громаді виявлена одна місцева програма соціальної підтримки окремих категорій громадян. Програм, орієнтованих суто на внутрішньо переміщених осіб, немає, але, за словами працівників Львівської міської ради, переселенці можуть користуватися можливостями Комплексної програми для мешканців міста Львова, до прикладу, допомогою на лікування. Оскільки до користувачів місцевими програмами додалася нова категорія отримувачів допомоги, то фінансування програми збільшилося.

Наприкінці 2022 року були затверджені місцеві програми, спрямовані, зокрема, й на підтримку внутрішньо переміщених осіб:

– Програма відшкодування витрат на поховання внутрішньо переміщених осіб, які померли на території Львівської міської територіальної громади та не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не перебували на службі, не зареєстровані в Державному центрі зайнятості як безробітні, затверджена ухвалою Львівської міської ради від 06.12.2022 No2650;

– Програма сприяння розвитку підприємництва у Львівській міській територіальній громаді на 2023-2025 роки, затверджена ухвалою Львівської міської ради від 6.12.2022 No2591, містить заходи, спрямовані на підтримку ВПО.

Дискримінації внутрішньо переміщених осіб у контексті отримання соціальних послуг, за оцінкою респондентів, не зафіксовано. За словами учасників дослідження, довідка переселенця прирівнюється до зареєстрованого місця проживання у громаді. Відповідно, за наявності довідки кожна ВПО може претендувати на такі самі пільги, що й місцеві жителі.

За словами директорки департаменту надання адміністративних послуг міста Львова, незалежно від програм переселенцям надають послугу поселення в модульні містечка. Також громада підтримує вагітних жінок у модульному містечку «Незламні матусі».

А у ЦНАПі переселенці та мешканці міста у віці 60+ можуть отримати допомогу з користування смартфонами.

За даними працівників органу місцевого самоврядування, станом на лютий 2023 року у Львівській громаді зареєстровано 107 500 ВПО.

Модифікацію існуючих програм респонденти вбачають у додаванні до програми ширшого спектру можливостей для осіб з інвалідністю (як для місцевих мешканців, так і для ВПО).

За отриманням матеріальної допомоги до ЦНАПу впродовж 2022 року звернулися 2 тисячі осіб (безвідносно статусу ВПО). За отриманням послуг до ЦНАПу з-поміж ВПО звернулися 36 тисяч осіб. Частіше за послугами звертаються жінки.

Інформацію про місцеві цільові програми мешканці міста та ВПО можуть дізнатися на гарячій лінії Львівської міської ради, на Facebook- і Telegram-сторінках Львівського ЦНАПу.

На базі одного з ЦНАПів створено Центр підтримки внутрішньо переміщених осіб, де переселенців інформують про можливості в межах Львова.

Найбільш затребуваними послугами серед переселенців є надання безкоштовного місця проживання, а також отримання натуральної допомоги (їжа, одяг, засоби гігієни). Рідше ж, за словами працівників ОМС, є запити на розвиваючі програми для дітей, влаштування дитини в освітні заклади, медичні послуги, виготовлення документів.

На базі ЦНАПу працює Центр надання підтримки ВПО, через який у перші місяці війни проходило багато людей. Тут вони отримували не лише стандартні послуги, а й додаткові сервіси, які передбачали поселення, юридичний супровід, отримання гуманітарної допомоги. Наразі центр займається координацією поселення в модульні містечка, психологічною підтримкою, гуманітарною допомогою. Потреби ВПО у ЦНАПі також враховують: проводять опитування отримувачів послуг установи (в тому числі ВПО).

Респонденти дослідження також вказували на три проблеми ВПО:

1. Недостатня кількість місць у модульних містечках. Кількість заяв на отримання місця в модульних містечках перевищує можливості сервісу.

2. Умови проживання в місцях тимчасового перебування. Деякі ВПО незадоволені станом місць компактного проживання переселенців.

3. Зменшення кількості гуманітарної допомоги. У зв’язку зі зменшенням обсягу гуманітарної допомоги з-за кордону місто вимушене також зменшити обсяги продуктів, які видають ВПО, та інших засобів для переселенців.

На Львівщині – 130 тис працездатних ВПО: скільки з них хочуть мати роботу (відео)

Статус дітей, які постраждали внаслідок війни, нічим не наповнений, – координаторка БФ (відео)

У Львові для ВПО буде 1700 ліжкомісць, щоб комфортно проживати взимку, – юристка БФ (відео)

Архіви