Трудовим кодексом хочуть юридично закріпити повне безправ’я працівників, – Соколов

Новим Трудовим кодексом хочуть юридично закріпити повне безправ’я працівників, яке є фактично.

Про це 15 травня  у Прес-клубі під час круглого столу «Які небезпеки приховує новий Трудовий кодекс та які вигоди длямільйонерів-парламентарів він дасть?» повідомив голова Конфедерації вільних профспілок Львівщини Андрій Соколов.

«Йдеться про підведення юридичного становища під фактичне. Фактично воно так і є. Тепер вони ще хочуть юридично це закріпити. Повне безправ’я», – переконаний Соколов.

Він підкреслив, що проект Трудового кодексу спрямований на знищення профспілок, особливо незалежних, які покликані відстоювати права найманих працівників.

Зокрема, у профспілок забирається право надання згоди на звільнення, звужується право профспілок на представлення інтересів найманих працівників при прийнятті колективних трудових договорів, надається право роботодавцю забороняти працівникові переходити на роботу у підприємства, які, на його думку, є конкурентами. Обмежується право на страйк. На працівника передбачено накладення серйозних санкцій за розголошення комерційної таємниці, при чому не окреслюється чітко межі цих «таємниць», отже, що буде вважати роботодавець, те і буде таємницею.

«Ці та інші «нововведення» у новому Кодексі суперечать ст.ст. 22, 43 Конституції України та в цілому конституційному принципу соціально спрямованої політико-правової державної системи. Фактично – це калька з Російського варіанту кодексу, що й не дивно у світлі ментальності теперішньої влади», – підкреслив Соколов.

На його думку, цей проект Трудового кодексу, який обмежує права робітників і збільшує права роботодавців, швидше за все, буде прийнятий Верховною Радою.

«Ми маємо небезпеку, швидше гарантію, що цей Трудовий кодекс буде прийнятий. За цим кодексом профспілка втрачає свою вагу. Втрачається будь-який стимул іти людям в профспілки. Буде офіційна підкаблучна профспілка, яка обслуговує владу і роботодавців. Групи опору у формі вільних профспілок втратять свою можливість діяти», – вважає Соколов.

Аналіз проект нового Трудового кодексу від Конфедерації вільних профспілок Львівщини:

Законопроект пропонує низку положень, які надалі (у разі їх схвалення) призведуть до істотного обмеження прав працівників та профспілок.

Так, наприклад, стаття 82 передбачає тимчасове переведення працівника без його згоди на іншу роботу, у тому числі і до іншого роботодавця. Така норма просто ставить працівника у безправне становище.

Розділ 3 книги 4 – «Особливості регулювання трудових взаємин за участю юридичних осіб – суб’єктів малого бізнесу» – взагалі нівелює права та гарантії працівників: роботодавець отримує право самостійно встановлювати умови та оплату праці, правила внутрішнього розпорядку, звільняти працівників без згоди профспілки.

У законопроекті Трудового кодексу не врегульовані колективно-договірні питання, вирішення трудових спорів і конфліктів, нормування праці і зарплати, режиму роботи підприємств. Також ставиться під сумнів обов’язковість укладання колективного договору. Оскільки на сьогодні значна частина трудових взаємин між працівниками й роботодавцем регулюються колективним договором, необов’язковість його укладання залишить працівника сам на сам із роботодавцем і фактично зробить його зовсім безправним. Буде зруйновано механізм контролю за дотриманням норм трудового законодавства, який забезпечувався через колективні договори.

Коротка порівняльна таблиця:

Тривалість робочого часу

Чинний КЗпП: Нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень

Проект Трудового кодексу: Дозволяється 12-годинний робочий день і 48- годинний робочий тиждень

Матеріальна відповідальність

Чинний КЗпП: Повну матеріальну відповідальність можуть нести тільки працівники, які займають певну посаду

Проект Трудового кодексу: Матеріальну відповідальність може нести будь-який працівник

Процедура звільнення

Чинний КЗпП: Члена профспілки не можна звільнити без згоди профспілки

Проект Трудового кодексу: Допускається звільнення працівника, незважаючи на мотивовану відмову профкому

Дискримінація за місцем роботи

Чинний КЗпП: Передбачаються рівні права для працівників будь-яких підприємств незалежно від їх розміру

Проект Трудового кодексу: На малих підприємствах режим роботи може передбачати зайнятість у вихідні дні, дні державних і релігійних свят без компенсації.

Архіви