На Львівщині вкрай складною є ситуація щодо вирощування великої рогатої худоби. Брак коштів, які держава повинна надавати фермерам у вигляді субвенцій, змушує багатьох задумуватися над тим, чи потрібно далі займатися збитковою справою. Влада виключно декларує про державну підтримку сільгоспвиробників, а фактично нічого не робить. Про це заявив голова постійної комісії з питань розвитку села та агропромислового комплексу Львівської обласної ради, депутат Львівської обласної ради від фракції «Фронт Змін», керівник м’ясопереробного підприємства – ТзОВ «Інтеркомерс» Петро Пешко, який взяв участь у проекті «Бліц-дебати у Прес-клубі» з ведучим Романом Шостаком, повідомила прес-служба ЛОО «Фронт змін».
«Нас, виробників, найбільше цікавить, чи насправді м’ясо яловичини стає для українців дорогим делікатесом? Адже вирощування великої рогатої худоби є доволі довготривалим процесом (1,5 року) і не окуповується так швидко, як, до прикладу, вирощування птиці (тривалість вирощування в середньому 45 днів) чи свиней (5 місяців). Варто також зазначити, що приплід у свиней становить 18 голів на рік, тоді як у ВРХ – всього одна. Це говорить про те, що зі свого боку держава повинна дотувати фермерів, які займаються вирощуванням великої рогатої худоби», – зазначив Петро Пешко.
За словами депутата Львівської обласної ради, яскравим прикладом підтримки державою сільгоспвиробників є відповідні програми, які реалізовує влада Брюсселю (Бельгія). Там зараз тривають дебати щодо формування бюджетних показників на 2014-2020 роки і розподілу визначених коштів між країнами Євросоюзу. Отож, згідно із запропонованими показниками, 1/3 коштів у вигляді субвенцій має дістатися аграріям країн Євросоюзу, а це – 1 трильйон євро. «Іншими словами, наш найближчий сусід у Євросоюзі – Республіка Польща – отримає 67 млн євро. Така підтримка сільгоспвиробників Польщі говорить про все!», – зауважив Петро Пешко.
Україна у межах реалізації програм Світової організації торгівлі на 2010 рік мала б надати для підтримки сільгоспвиробників Львівської області 276,2 млн грн у вигляді державних дотацій. Натомість Львівщина отримала від двох бюджетів (державного та обласного) всього 26,3 млн грн. При цьому варто відзначити, що в інших областях України передбачені значно вищі суми коштів на підтримку сільгоспвиробників. Зокрема, для Одеської області – понад 100 млн грн.
«Якби Україна була учасницею тих програм, до яких залучена Польща, то наша держава отримала би по 2,8 тис. грн на гектар. Насправді ж, ми фактично нічого не отримуємо. Тому можемо констатувати, що уряд України є незацікавленим у підтримці малих фермерських господарств. Він радше підтримує великі підприємства, власниками яких є «свої» люди, які свого часу довели ці підприємства до банкрутств, а потім скупили акції і тепер володіють цим бізнесом», – зазначив голова постійної комісії з питань розвитку села та агропромислового комплексу Львівської обласної ради.
Разом з тим Петро Пешко повідомив, що на початку осені у Львівській обласні раді розглядатимуть питання щодо уточнення показників бюджету області на 2011 рік. Відтак, «Фронт Змін» планує внести на розгляд сесії облради питання про виділення додатково 6,4 млн грн – на розвиток агропромислового сектору Львівщини (на 2011 рік загалом вже передбачено 6,4 млн грн). Адже, як видно з досвіду попередніх років, у період економічної кризи аграрний сектор був прибутковим, а ще він займає друге місце у структурі експорту Львівської області.
Олонентом Петра Пешка був голова Самбірської РДА Іван Білак.
Телепрограма "Бліц-дебати у Прес-клубі" вийде в ефір 23 липня о 21.15 на телеканалі ЗІК.