Стрияни вимагають в прокурора Львівщини покарати суддю за отруєння міста

Стрийський міськрайонний суд визнав винним ПАТ “Львівметал” у забрудненні навколишнього середовища отрутохімікатами та присудив штраф у 3400 гривень.

Цих отрутохімікатів є 750 тонн, вони дуже небезпечні і лежать. на колишній військових складах в Стрию. Але суд, своїм рішенням, дозволив перевозити небезпечні речовини в будь-яке місце, не дотримуючись правил надзвичайної безпеки.

Про це сьогодні, 17 березня, під час   прес-конференції у Львівському прес-клубі на тему: "Суддівська вакханалія у Стрию. Працівники місцевої Феміди покривають злочинців, які рік тому намагалися закопати посеред міста 750 тонн отрутохімікатів" заявив координатор «Правого сектора» Стрийщини Михайло Алєксєєв.

За його словами, торік у липні “Правий сектор” під час спільного патрулювання з громадським формуванням з охорони «Стрийська сотня.  Січові Стрільці» виявили, що на території колишніх військових складів за допомогою екскаваторів намагалися закопати невідому речовину. Таку ж речовину, у вигляді сірого закам’янілого порошку із запахом аміаку, знайшли і в складах. Цієї речовини активісти та екологи нарахували 5 тонн. 

– Потім з’яcувалося, що така сама речовина була і в селі Рясна-Руська, Яворівського району та в Жидачеві на сміттєзвалищі, – розповідає Михайло Алєксєєв.

За його словами, на біг-бегах були бірки з маркуванням Росії, Казахстану та Білорусі. За ними можна би було відстежувати ланцюжок, кому ці отрутохімікати належать і як вони потрапили в Україну. Але цього ніхто не зробив.
Активісти взяли під охорону ці склади й кілька разів запобігли спробам таємного вивезення цих отрутохімікатів.

За словами громадського активіста Стрия Олени Хромець, після п’яти місяців вимог, їм таки вдалося змусити правоохоронні органи взяти проби грунтів навколо вищезгаданого захоронення.

– І ось що надала нам експертиза, зроблена в Інституті екогігієни і токсикології імені Л.Медведя. У грунтах було виявлено перевищення в 53 рази міді, в 169 разів хрому, у 381,5 рази перевищення свинцю, в 9 разів перевищення цинку, в 120 разів перевищення хлору, – каже вона.
Оксана Хромець також зазначила, що вироком суду було вирішено знищити відходи.

– Способи знищення є: закопати, спалити, втопити. У висновках інституту зазначено, що подальше зберігання та змішування з грунтом небезпечне для довкілля. Рекомендується для утилізації на підприємствах з можливостями вилучення кольорових металів, – каже громадський активіст.

Проте, за її словами, суд не взяв до уваги висновки екологічних спеціалістів. А своїм рішенням узаконив зараження води і повітря.

– Тому що вирок цей – законодавчий акт, який повинен бути виконаним. І ось тепер вчиняйте, перевозіть куди хочете, – зауважила вона.

Також Оксана Хромець каже, що під час розгляду справи ні на досудовому слідстві, ні судовим слідством не було встановлено виробника відходів.

– В країні існує єдиний реєстр відходів. І, за хімічним складом відходів, можна було встановити, хоча би, приблизно промисловість чи завод, який виготовляє такі відходів. У кримінальній справі є копія договору оренди між ТзОВ “Оріял” і “Львівметал”. А у єдиному реєстрі немає тієї особи, яка підписала цей договір від імені “Оріял”, яке розташоване в Луганську, – каже вона.

За словами громадської активістки, це означає, що суд цілком зняв відповідальність з директора “Львівметалу” і намагається змусити громаду міста Стрий сплатити за утилізацію цих небезпечних відходів немалі кошти. 

– Ми звернулися до прокурора Львівської області з вимогою про притягнення до відповідальності судді, який виніс завідомо неправомірне рішення, – каже Оксана Хромець.

Архіви