Стабілізація сміттєзвалища в Грибовичах “сміттевим каменем” – непрогнозована – еколог

«Сміттєвий камінь», яким Львівська міськрада планує зміцнювати тіло полігону твердих побутових відходів у Грибовичах, нічим не буде відрізнятися від того сміття, яке вже туди вивозили. Тільки те розсипалося, а це буде спресоване. З іншого боку буде дорого укріплювати ці схили бетоном чи іншими матеріалами.

Про це сьогодні, 20 липня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему:

«Початок рекультивації Грибовицького сміттєзвалища: на полігоні чи на папері? (Коментар еколога)», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила  керівник юридичного відділу МБО "Екологія-Право-Людина” Ольга Мелень-Забрамна. 

Нагадаємо, що вчора начальник управління житлового господарства Львівської міськради  Юрій Голець повідомив, що невдовзі у Львові запрацює прес, який робитиме зі сміття сміттєвий камінь для зміцнення небезпечних схилів на звалищі у Грибовичах. Для цього вже закуплено спеціальний двохсоттонний прес. Мовляв, без цієї стабілізації схилів, жодної рекультивації робити не будуть. 

За словами Ольги Мелень-Забрамної, розробка цього проекту була ініційована ще в 2006 році. Перші рішення міськради про те, що такий проект треба прийняти, були десять років тому. Проте, наскільки цей процес стабілізації є доцільним, безпечним та необхідним, сказати наразі не можна. Тому що ніхто не бачив цього проекту. 

– Спеціалісти наголошують, що в такому стані залишати звалище не можна, тому що там є досить круті стіни, одна з них вже впала і призвела до трагедії. А є ще кілька таких стін. Інша справа, що туди будуть звозити спресоване сміття. І місцеві люди цього вже не хочуть. І коли їм кажуть, що звозити сміття будуть ще два роки, то вони такі обіцянки чують останні десять років, – говорить вона. 

А не хочуть, на її думку, тому що чиновники міськради дуже скупо діляться інформацією з громадою. І мешканці не мають уяви про те, що діється і що буде далі. 

– Люди нічого не знають. Горіло сміттєзвалище, а чи безпечно було перебувати на вулиці, є перевищення, немає перевищення, – людей не інформували. Те, що на якомусь там сайті розмістили інформацію – не є ефективним інформуванням населення під час такої надзвичайної ситуації. Люди тільки здогадувалися: можна виводити дітей гуляти чи ні, доходять до нас шкідливі викиди чи ні, – дорікає Ольга Мелень-Забрамна міській владі.

Також керівник юридичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина» нагадала, що кілька днів тому міська рада надала 21 млн гривень на компенсацію Львівспецкомунтрансу за вивезення сміття до Києва. 

– В ухвалі не зрозуміло, на який це період: чи на місяць, чи на два. Але це величезні кошти, – каже вона. 

За її словами, 13 липня цього року Львівська міська рада прийняла рішення №565 про розроблення схеми санітарного очищення Львова. Але ніхто ще не бачив проекту цієї схеми. 

Також було багато розмов про те, що потрібно обстежити грунти навколо звалища й заборонити вирощувати городину там, де це небезпечно й продавати її.

– Але і цього не зроблено. І люди там в парниках та на присадибних ділянках вирощують городину, – констатує юрист. 

Архіви