У Верховній Раді є чотири жінки, які перемогли на виборах у мажоритарних округах. Дві з них – у Львові.
Про це сьогодні, 4 березня, під час круглого столу на тему: «Лідерство жінок у мажоритарних виборчих округах. Стан, виклики, кращі практики та перспективи», що відбувся у Львівському прес-клубі, повідомив директор Програми «USAID Рада» Ігор Когут.
– У 2014 році саме у Львові у двох мажоритарних округах перемогли жінки. Пізніше, на довиборах, було дообрано ще двох жінок, – сказав він.
Загалом у депутатському корпусі Верховної Ради – лише 12 відсотків жінок.
А що стосується помічників народних депутатів, то тут жіноцтво переважає над чоловіками.
– Не має значення, хто депутат – жінка чи чоловік, але дуже велику роль у їхній команді відіграють жінки. Дуже багато керівниць офісів народних депутатів – жінки. Ми це помітили, тому що ми їх навчаємо, – повідомив Ігор Когут.
Як зазначила головна консультантка управління із зв’язків з місцевими органами влади і органами місцевого самоврядування апарату Верховної Ради України Катерина Петрученко, за статистикою, в органах самоврядування вищого рівня жінок значно менше, ніж в органах самоврядування нижчого рівня.
В обласних радах є лише 14,4 відсотка жінок від загального депутатського корпусу, у районних радах – 23,5 відсотка, в міських радах – 31,7 відсотка й у сільських та селищних – майже 50 відсотків жінок.
– У нас немає жодної жінки-голови обласного центру. Також, якщо порівняти представництво жінок серед міських, селищних й сільських голів та серед депутатів, то серед депутатів жінок більше, ніж серед голів. Це пояснюється статусом посади: якщо статус посади вищий, то жінок – менше, а чоловіків – більше. Але якщо порівняти два останні скликання, то спостерігається незначне збільшення жінок, – сказала Катерина Петрученко.
Також, за її словами, реформа децентралізації спричинила до того, що після об’єднання громад посади голів тут посіли чоловіки.
– Водночас ми спостерігаємо, що коли Верховна Рада призначає позачергові вибори, то кількість жінок, які виграють, є більшою, ніж на чергових. Пояснення цьому таке. Після дострокового припинення повноважень голови ради, його обов’язки виконує секретар ради. І на цій посаді вже працює більше жінок. Відповідно, вони отримують можливість реалізувати свій потенціал та отримати довіру виборців. І вони цей шанс використовують, – зазначила вона.