Про правила публікації повідомлень щодо «прильотів»

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу  Ігор ФЕДОРЕНКО. «Уточніть, будь-ласка, коли все-таки можна публікувати інформацію про «прильоти»? Бо начебто є заборона робити це до оприлюднення офіційної інформації, але деякі ресурси публікують фото і відео раніше».

– Є перелік того, що взагалі заборонено публікувати під час дії воєнного стану . Так передбачена відповідальність (стаття 114-2 Кримінального кодексу України) за несанкціоноване поширення в умовах воєнного або надзвичайного стану інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, у тому числі про їх переміщення територією України, рух або розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася (не поширювалася) у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України, Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України чи Службою безпеки України або в офіційних джерелах країн-партнерів. До цього ж переліку належить і  зйомка та публікація роботи ППО.

Також перелік інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України, інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану наведена у Додатку 2 до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 03.03.2022 №73 «Про організацію взаємодії між Збройними Силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану (Із змінами, внесеними згідно з Наказом №196 від 12.07.2022; №266 від 03.10.2022).

Міністерство оборони України також розмістило на своїх ресурсах пам’ятку щодо висвітлення у ЗМІ діяльності оборонних підприємств України.

  1. Заборонено висвітлювати «прильоти» та масштаби руйнувань військових та оборонно-промислових об’єктів;
  2. Заборонено надавати самостійне пояснення, з якого саме озброєння поцілили в російських загарбників, – потрібно дочекатись офіційної позиції Генерального штабу Збройних сил України або Міноборони;
  3. Заборонено вказувати назви підприємств-виробників української зброї, з якої нищать російських загарбників;
  4. Заборонено зазначати кількість і види військової техніки, яка є на озброєнні Сил безпеки та оборони;
  5. Заборонено поширювати інформацію про нові розробки та модернізацію техніки на підприємствах ОПК;
  6. Дотримуйся правил інформаційної гігієни та не оприлюднюй все, про що стало відомо.

Висвітлювати інформацію про обстріли важливо і необхідно, але потрібно робити це, не порушуючи обмежень. Будь-яке медіа – це відкрите джерело інформації для ворога. Інформація про те, куди потрапили ракети або безпілотники, місце обстрілу або влучання снаряда, назви вулиць, зупинки транспорту, магазини, підприємства, критична інфраструктура тощо можуть дати візуальну прив’язку і скоригувати подальші дії ворога.

Існує спільна заява Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства оборони України та представників ЗМІ яка була зроблена ще в квітні 2022 року (https://mcip.gov.ua/news/spilna-zaiava-ministerstva-kultury-ta-informatsiynoi-polityky-ukrainy-ministerstva-oborony-ukrainy-ta-predstavnykiv-zmi/).В ній зазначено, що «…дозволяється оприлюднення зроблених фото та відео представниками ЗМІ та журналістами щодо подій на місці ведення бойових дій по завершенню 12 годин для військових об’єктів, через 3 години – для цивільних об’єктів».  Але фото і відео військових об’єктів можна розміщувати виключно якщо така інформація поширена у відкритому доступі або її розміщення санкціоноване Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України, Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України чи Службою безпеки України. В інших випадках це заборонено.

Будь які публікації пошкоджених будівель і інфраструктури можна здійснювати після повідомлення з офіційних джерел (або медіа, якщо є посилання на офіційні повідомлення). Не вказуйте деталей, які не були повідомлені офіційно. Всі зйомки пошкодження будівель або об’єктів інфраструктури повинні бути крупним планом, щоб місцевість було неможливо визначити. Необхідно уникати потрапляння в кадр будь-яких елементів, які дозволяють визначити місце на  відео- та фотоматеріалах. Загалом, публікуючи матеріали в медіа про ворожі обстріли, варто бути дуже обережним і суворо дотримуватися всіх заборон.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

 Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви