Про оплату копіювання та друку при доступі до публічної інформації

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Ігор ФЕДОРЕНКО.     «Є потреба запиту в міської ради документації про облаштування  велосипедних доріжок у місті. Це досить великий об’єм документів, на оплату копій яких ми не маємо коштів. Чи можна послатися  на те, що ця інформація становить суспільний інтерес, тож плата за копіювання та друк не повинна стягуватись?».

– Закон України «Про доступ до публічної інформації» у статті 21 зазначає:

«1. Інформація на запит надається безкоштовно.

  1. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
  2. Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.
  3. При наданні особі інформації про неї та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується, крім випадків надання інформації у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів і відходів. Надання інформації у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів і відходів здійснюється в порядку, визначеному частинами першою – третьою цієї статті».

Відповідно до цієї норми інформація, що становить суспільний інтерес, повинна надаватись безкоштовно. Частина друга статті 29 Закону України «Про інформацію» визначає, що «предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов’язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо». Звісно, цей перелік не є вичерпним, але наскільки проектно-кошторисна документація щодо велосипедних доріжок відповідає цим вимогам? В цьому випадку можна порекомендувати скористатися пунктом 4 частини 1 статті 14 Закону України “Про доступ до публічної інформації” , згідно з яким розпорядники інформації зобов’язані визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо. В  цьому випадку ви отримаєте доступ до інформації і самостійно зробите копії документів. Відповідно не буде витрат на відшкодування копіювання та друку.

У запиті про доступ до публічної інформації необхідно попросити розпорядника повідомити про час та місце, коли вам буде надана можливість ознайомитись та зробити копії.

   Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіареформам та розвитку регіональної журналістики».

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви