Про наслідки для газет після набрання чинності «мовним законом». Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

На запитання відповідає медіаюрист проектів Тернопільського прес-клубу   Ігор ФЕДОРЕНКО.  «Наша газета зареєстрована, як двомовна. Які наслідки можуть бути за публікації російською після введення в дію норм “мовного закону”?». – Якщо питання стосується норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які набрали чинності з 16 липня 2021 року, то це вимоги до сфери культури і розваг, туристичної сфери, книговидавництва та роботи книгарень, кіновиробництва, демонстрування фільмів в кінотеатрах і на телебаченні. Норми частини 2-6, 8 статті 23, стаття 26 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» передбачають, що з 16 липня 2021 року:

– Мовою проведення культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів є державна мова. Застосування інших мов під час таких заходів дозволяється, якщо це виправдано художнім, творчим задумом організатора заходу, а також у випадках, визначених законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України.

– Супровід (конферанс) культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів в Україні здійснюється державною мовою.

– Оголошення, афіші, інші інформаційні матеріали про культурно-мистецькі та видовищні заходи і вхідні квитки виготовляються державною мовою. В оголошеннях, афішах, інших інформаційних матеріалах допускається використання інших мов поряд з державною мовою, при цьому текст іншою мовою не може бути більшим за обсягом та шрифтом, ніж текст державною мовою.

– Публічне виконання та/або публічний показ театральної вистави іншою мовою, ніж державна, в державному чи комунальному театрі супроводжуються перекладом державною мовою за допомогою субтитрів, звукового перекладу чи в інший спосіб.

– Мовою музейної справи та мистецьких виставок є державна мова. Інформація про музейні предмети, що демонструються в музеях та на мистецьких виставках, подається державною мовою. Поряд з державною мовою інформація про музейні предмети може дублюватися іншими мовами. Вхідні квитки для відвідування музею чи виставки, публічні оголошення про виставки виготовляються державною мовою. Допускається дублювання інформації на вхідних квитках іншою мовою.

– Мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є державна мова. Фільми, вироблені суб’єктами кінематографії України, розповсюджуються та демонструються в Україні з мовною частиною звукового ряду, виконаною державною мовою, у тому числі шляхом дублювання або озвучення. Національні фільми можуть поширюватися мовами корінних народів. Іноземні фільми, розповсюджуються та демонструються в Україні дубльованими або озвученими державною мовою. Кіновидовищні заклади можуть демонструвати іноземні фільми мовою оригіналу, супроводжуючи субтитруванням державною мовою, але їх кількість не може перевищувати 10 відсотків загальної кількості сеансів.

– Кіноафіші та вхідні квитки для відвідування кінотеатрів, інших кіновидовищних закладів виконуються державною мовою.

– Мовою туристичного та екскурсійного обслуговування є державна мова. Туристичне чи екскурсійне обслуговування іноземців та осіб без громадянства може здійснюватися іншою мовою.

    Українські видавці зобов’язані видавати державною мовою не менше 50 відсотків усіх виданих упродовж року.

– Частка книжок державною мовою, наявних у продажу в кожній книгарні або іншому закладі, що здійснює книгорозповсюдження, має становити не менше 50 відсотків.

Як бачимо, норми закону, що набрали чинності з 16 липня 2021 року, не поширюються на друковані ЗМІ. Відповідно до перехідних положень Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», вимоги щодо мови друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження почнуть діяти тільки через шістдесят місяців з дня набрання чинності мовним законом.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

03.08.2021, 01:23
Архіви