Про маркування матеріалів від органів влади. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

На запитання відповідає медіа-юрист  проектів Тернопільського прес-клубу   Ігор ФЕДОРЕНКО.   «У одній з ваших попередніх правових консультацій йшлося про те, що не можна ставити замовні матеріали без відповідної позначки. Зараз іде дискусія, як позначати матеріали про діяльність органів влади. Хтось їх взагалі ніяк не позначає, хтось ставить під рубрику “Офіційно”. Також ми читали роз’яснення  медіа-юристки, координаторки юридичних програм Інституту розвитку регіональної преси Людмили Панкратової про те, що інформацію від влади потрібно маркувати ( щоб читачам було зрозуміло, що це не журналістські матеріали)  позначкою «Матеріал виготовлено на підставі договору з…/між…». Проте ми не знайшли відповідних положень у законодавстві. То як же все-таки  треба чинити правильно, публікуючи матеріали, що висвітлюють роботу влади?».

– Офіційна інформація органів державної влади та органів місцевого самоврядування, створена в процесі їх діяльності, доводиться до відома населення в порядку, встановленому Конституцією України, Законами України “Про інформацію” та “Про доступ до публічної інформації”, «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Але жодне з них, як і Закон України «Про рекламу», не містить зобов’язання робити маркування офіційної інформації органів влади або місцевого самоврядування. Людмила Панкратова висловила свою особисту думку. Мета такого маркування  – це дотримання принципу прозорості джерел інформації. Також пропонувалося маркувати такі матеріали, бо вони друкуються за кошти територіальної громади – платників податків, для прозорості використання таких коштів. Такий законопроект подавався в 2017 році: «Інформація, яка відповідно до укладених угод поширюється недержавними засобами інформації, повинна містити маркування про використання коштів платників податків відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування та має бути чіткою і зрозумілою для сприйняття». Чинна редакція Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» передбачає, що недержавні засоби масової інформації висвітлюють діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування на умовах, передбачених в укладеній між цими органами і редакціями ЗМІ угоді. Якщо така угода не укладена, то редакція недержавного засобу масової інформації має право самостійно, відповідно до законодавства України, висвітлювати діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Відповідно інформація не обов’язково буде друкуватися за кошти місцевого бюджету, тому маркувати чи ні, і як саме, вирішувати редакції.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви