Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «З працівниками редакції було призупинено дію трудового договору. Чи зараховується цей строк до стажу для щорічної відпустки, і чи відшкодовується лікарняний під час призупинення дії трудового договору?».
– Якщо ми звернемося до статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», то побачимо, що призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Працівник не працює і відповідно не отримує заробітну плату.
Статтею 9 Закону України «Про відпустки» визначено, які періоди зараховують до роботи, що дає право на щорічну основну відпустку. Серед переліку умов передбачені випадки, коли працівник фактично не працював:
– час, коли працівник фактично не працював, але за ним, згідно з законодавством, зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково (в тому числі час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу);
– час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому виплачувалася допомога по державному соціальному страхуванню, за винятком частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Обов’язковою умовою таких випадків є збереження заробітної плати або виплати по державному соціальному страхуванню. При призупиненні дії трудового договору заробітна плата або допомога по державному соціальному страхуванню не виплачується, тому цей період не зараховується до стажу роботи для щорічної основної відпустки.
Умовами надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати в частині 1 статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї страхового випадку. Під час призупинення дії трудового договору припиняється виплата заробітної плати, тому відсутня втрата, яку потрібно компенсувати при настанні страхового випадку.
Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]