У Львівській області мешкає 10,5 тисячі вимушених переселенців. З них трішки менше половини мають право голосу. Але голосувати вони можуть тільки за партії.
Про це сьогодні, 21 липня, під час відеомарафону «Львівщина обирає парламент», який відбувся у Львівському пресклубі, повідомила радниця з питань внутрішньо переміщених осіб у Львівській області Оксана Яковець.
– Під час президентських виборів тільки 2,5 тисячі внутрішньо переміщених осіб змінили місце голосування на президентських виборах. Ми вважаємо, що це дуже висока явка. Проте на парламентських виборах виборців з числа переселенців буде менше, – зазначила вона.
Також Оксана Яковець наголосила, що досі парламентарі не змогли проголосувати за закон, який би дав право внутрішньо переміщеним особам голосувати за мажоритарників.
– Сім разів депутати не могли зібратися і розглянути цей законопроект. Сім разів! Активісти записували ролики, говорили, просили. Але, на жаль, досі внутрішньо переміщені особи обирають тільки партії. Вони не мають права голосувати за мажоритарників. А це ж – повноцінні громадяни України, які не поїхали в Ростов. Вони працюють в Україні, сплачують податки та мають проукраїнську позицію, – каже вона.
Водночас, за словами Оксани Яковець, цього разу від внутрішньо переміщених осіб для зміни місця голосування не вимагають жодних довідок та пояснень, чому вони вирішили голосувати не за місцем реєстрації, на тимчасово окупованих територіях, а за місцем фактичного проживання.
Також вона нагадала, що ці особи мусили змінювати своє місце голосування щораз, під час першого туру президентських виборів, потім під час другого, і зараз – під час парламентських виборів.
– І вони не лінуються, йдуть і змінюють місце голосування. Вони хочуть, аби їхній голос не втратився, – каже радниця з питань ВПО у Львівській області.
Виконавчий директор ГО «Лярш Ковчег» Леся Ларікова повідомила, що третина членів їхньої громадської організації позбавлена права голосувати через ментальні порушення.
– Але дві третини мають право голосу. Та не кожен з них може скористатися цим правом. До прикладу, якщо така особа не може сама в кабінці проголосувати, то їй може допомогти родич. Але не всі це знають, – каже вона.
До прикладу, не існує ані агітаційної продукції, а тим більше – бюлетенів з шрифтом Брайля.
Голова ГО «Центр “Жіночі перспективи» Любов Максимович розповіла, що в цих виборах взяло участь 1413 жінок-кандидаток до Верховної Ради або 23 відсотки.
– Сподіваюся, що в новому парламенті буде вже 15 відсотків жінок. В парламенті попереднього скликання було 12 відсотків жінок. І це були дуже активні в політиці та соціальному житті жінки, – вважає вона.
Оксана Яковець зізналася, що мала досвід кандидування в парламент у 2012 році і була єдиною жінкою серед 16 чоловіків. Але, на жаль, тоді виборці віддали перевагу грошовитому кандидатові.
Довідка
Мета проекту Львівського пресклубу «Інтерактивні відеодебати, відеодискусії і відеомарафон суб’єктів виборчого процесу з дотриманням гендерного паритету» – інформування мешканців і журналістів Львівщини та України про кандидатів у депутати Верховної Ради. Забезпечення комунікацій між виборцями, ЗМІ, експертами і кандидатами в народні депутати та їхніми командами для усвідомленого, якісного вибору нового парламенту. Підвищення рівня прозорості виборчого процесу та активізації і поліпшення діяльності ЗМІ. Паритетне представлення жінок-кандидаток для формування нового парламенту з дотриманням 30% квоти.