На цю годину до поліції у Львівській області надійшло 42 повідомлення про порушення виборчого законодавства.
Про це сьогодні, 21 липня, під час відеомарафону «Львівщина обирає парламент», який відбувся у Львівському пресклубі, повідомив начальник ГУ НП у Львівській області генерал поліції ІІІ-го рангу Валерій Середа.
– За цими повідомленнями вже складено п’ять адміністративних протоколів. Це означає, що ці факти порушень – підтверджено. Всі інші – перевіряють. Дуже багато випадків не знаходять свого підтверджень. Але поліція все одно виїжджає на кожне таке повідомлення. Мушу вам нагадати, що за неправдиве порушення настає покарання. Тому я прошу перед тим, як повідомляти про порушення, переконайтеся, що воно наявне. Адже були випадки, коли громадяни пояснювали виклик поліції тим, що хотіли дошкулити комусь, до прикладу, голові комісії, – застерігає він.
За його словами, найбільше повідомлень про порушення отримала поліція у Яворівському, Сокальському районах та в Перемишлянах.
– Наразі відкрито тільки одне кримінальне провадження за випадком, коли один з членів виборчої комісії заздалегідь поставив свій підпис на документах, – каже Валерій Середа.
Він також зазначив, що під час президентських виборів було набагато менше повідомлень про порушення.
Представник Громадянської мережі «ОПОРА» у Львівській Ірина Швець зауважила, що збільшення кількості повідомлень про порушення пов’язано з ростом політичної культури громадян.
– Якщо під час президентської кампанії люди вагалися, чи варто повідомляти про порушення, то цього разу вони вже більш рішучі, – каже вона.
Що стосується виборців, які вже проголосували, то це лише 32,45 відсотка.
– На президентських виборах на цей час вже 40 відсотків виборців віддали свої голоси. Мусимо констатувати, що Галичина на цих виборах – серед аутсайдерів, – констатує Ірина Швець.
Представник Львівської асоціації політологів «Поліс» Микола Спересенко передбачає, що до нового парламенту можуть не пройти проукраїнські націоналістичні сили.
– Тепер Україна не поділяється чітко на «синьо-білих» та «помаранчевих». Тепер більшість виборців звертають увагу на вік тих, хто балотується. Але зараз партії, які орієнтувалися на молодь, можуть потрапити в пастку непрохідності. Тому що Львів є студентським містом, і багато молоді перебуває на канікулах. І не вдаються до такої бюрократичної процедури, як зміна місця голосування, – каже політолог.
Представниця партії «Європейська солідарність» у Львівській області Оксана Юринець наразі має клопіт з «чорним» піаром.
– З четверга на п’ятницю цілу ніч були вкидання агітаційних матеріалів. Це були листівки з брехливою інформацією. І навіть після того, як ми повідомили про порушення, вони не припинилися. Вести кампанію з «чорним» піаром – це кримінальна відповідальність. – повідомила вона.
Довідка
Мета проекту Львівського пресклубу «Інтерактивні відеодебати, відеодискусії і відеомарафон суб’єктів виборчого процесу з дотриманням гендерного паритету» – інформування мешканців і журналістів Львівщини та України про кандидатів у депутати Верховної Ради. Забезпечення комунікацій між виборцями, ЗМІ, експертами і кандидатами в народні депутати та їхніми командами для усвідомленого, якісного вибору нового парламенту. Підвищення рівня прозорості виборчого процесу та активізації і поліпшення діяльності ЗМІ. Паритетне представлення жінок-кандидаток для формування нового парламенту з дотриманням 30% квоти.