Якщо законодавство передбачатиме реальні терміни покарання за порушення виборчого процесу, то це налякає майбутніх фальсифікаторів. А члени виборчих комісії, кандидати та спостерігачі більш ретельно вивчатимуть виборчі процедури.
Про це сьогодні, 12 жовтня, під час засідання Громадського прес-центру «Вибори-2019» на тему: «Як змінить результати виборів-2019 законопроект про посилення відповідальності за підкуп і тиск на виборців та виборчі комісії, маніпуляції з бюлетенями, якщо за нього проголосує восени Верховна Рада?», яке відбулася у Львівському прес-клубі, заявив експерт з виборчого права Федір Алєйніков.
– З мого досвіду проведення попередніх виборів, члени виборчих комісій порушують законодавство не через злі наміри, а через своє незнання, – каже він.
Що стосується свідомих порушників та фальсифікаторів, то вони кілька разів подумають, чи варто щось порушувати. На його думку, посилення відповідальності за злочини – це позитив.
– Це буде занадто дорога процедура як для тих, хто бере гречку, так і для «гречкосіїв», – попереджає експерт.
На переконання депутата Львівської обласної ради від ВО «Батьківщина» Ярослава Качмарика, якщо Верховна Рада прийме запропонований законопроект 8270 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства» найближчим часом, то його дію можна буде перевірити уже 23 грудня, під час виборів до об’єднаних територіальних громад.
– Я би хотів, щоби за порушення закону відповідали не тільки ті учасники виборчого процесу, які сидять на дільницях. Вони виконують те, що їм кажуть замовники. А я би хотів, аби люди знали, хто замовляє та – хто тисне. І щоби цю інформацію оприлюднювали ще до початку виборчого процесу. Тому що саме профілактика таких дій дає найбільше результату, – закликає політик.
На його думку, головний недолік законопроекту в тому, що він обмежений датою виборів.
– Нам важливо не фіксувати порушення, а зробити так, щоби їх не було, – каже Ярослав Качмарик.
Голова Львівської обласної організації Української Народної партії (УНП) Ольга Давид вважає, що посилення покарання на результати виборів не вплине.
– Головне, аби не було вибірковості у покаранні. Санкції й раніше були. Але ефективної процедури притягнення до відповідальності немає. І в цьому законопроекті ми цього не бачимо. Якщо лікар лікує знеболюванням, то це не лікування. А в даному випадку посилення санкцій – це як знеболення під час сильної хвороби, – каже Ольга Давид.
Натомість радник з юридичних питань ВГО «Опора» Ольга Коцюруба зауважила, що мета законопроекту – не залякати порушника, а дати право правоохоронним органам проводити слідчі дії там, де зараз їх проводити неможливо.
– Якщо правоохоронні органи не будуть діяти, то нікого цими санкціями не налякаєш , – вважає вона.
Юристка вбачає у новому законопроекті тільки позитив. Наприклад, він передбачає звільнення від відповідальності осіб, які отримали неправомірну вигоду, але повідомили – від кого вони її отримали.
– Зараз такої можливості немає. Якщо особа йде в правоохоронні органи і каже: «Я отримав неправомірну вигоду», то це автоматично означає, що вона є винною за частиною 1 статті 160 КК – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем, учасником референдуму для себе чи третьої особи неправомірної вигоди. Карається штрафом або виправними роботами на строк до двох років або ж обмеженням волі на той самий строк, – пояснює Ольга Коцюруба. І додає, що жодна особа в такому разі свідчити проти себе не буде.
Також, автори законопроекту пропонують звільняти від відповідальності членів виборчої комісії, якщо вони добровільно зізнаються, що фальсифікували виборчу документацію на пропозицію певного штабу політичної партії.
За словами радниці з юридичних питань голови ВГО «Опора», новий законопроект повинен стимулювати громадян співпрацювати з правоохоронцями, створити поліції умови для збору доказів й попередження злочинів. А також – посилити гарантії чесності та конкуренції на виборах.