П’ять скарг до поліції на шести виборах на Львівщині, – Опора

18 грудня під час виборів у шести об’єднаних територіальних громадах на Львівщині спостерігачам від «Опори» довелося п’ять разів звертатися до поліції зі скаргами на порушення виборчого законодавства. Про це сьогодні, 23 грудня, під час прес-конференції на тему: «Вибори в об’єднаних громадах на Львівщині: підсумки громадського спостереження», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила інформаційний директор ГМ "ОПОРА" у Львові  Ірина Швець.

Вона нагадала, що вибори у Львівській області відбувалися у шести об’єднаних громадах – Шегинівській, Мостиській, Судововишнянській, Нижанковицькій, Жовтанецькій та Давидівській.

– Ці громади мають різну величину. Нижанковицька об’єднує лише три села, а Мостиська – районний центр та 27 навколишніх сіл, – розповідає Ірина Швець.

За словами координатора спостереження ГМ "ОПОРА" за виборами у Львівській області Наталії Радиш, на Львівщині спостерігачі фіксували ті ж порушення, що й в інших областях України.

– Це і нерівномірність розподілу кількості виборців стосовно округів. І розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних, отже вони фінансувалися не з виборчих фондів кандидатів. Більшість кандидатів навіть не відкривали своїх виборчих фондів. Також у день голосування наші спостерігачі фіксували наявність агітації на користь різних кандидатів.

Очевидно, що комунальні служби не познімали цю агітацію, але і кандидати теж не виявили ініціативу, щоби поприбирати за собою, – перелічує Наталії Радиш.

Що стосується порушень, то в Нижанквичах на годину пізніше відкрили дільницю для голосування.

– Членам комісії здалося, що бракує 20 бюлетенів. Але після повторного перерахунку виявилося, що все добре. Просто вони перехвилювалися. Але це не спричинило порушення прав виборців. Тому що виборці спочатку пішли до церкви, а вже пізніше – голосувати, – розповідає Наталія Радиш.

Також спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували випадок заповнення та підписання протоколів про підрахунок голосів під час проведення голосування на виборчій дільниці №460800, що у с. Пнікут Мостиського району. Тобто, голосування ще не закінчилося, а протоколи вже підписали. Члени комісії пояснили це тим, що дуже поспішають додому.
Крім того, у Давидівській ОТГ під час видачі бюлетенів виборцям офіційний спостерігач від одного з кандидатів взяв документи із списками виборців у членів комісії та почав їх фотографувати. 

А у Жовтанецькій ОТГ офіційному спостерігачу від ОПОРИ спробували заборонити відеозйомку у приміщенні для голосування.
І найбільш кричуще порушення – спостерігачів ОПОРИ не впустили на підсумкове засідання ДВК у Давидівська ОТГ.

–  Після 20:00 приміщення для голосування зачинили на ключ та не дозволили зайти на підсумкове засідання комісії офіційним спостерігачам, які були зареєстровані на цій дільниці. На вході в приміщення став невідомий чоловік, який назвався працівником комунального підприємства, що охороняє будівлю школи. Невідомий чоловік фізично завадив увійти в приміщення на вході до дільниці, а пізніше і на боковому вході, де був правоохоронець, – розповідає спостерігач.

Щодо всіх цих порушень спостерігачі очікують належного реагування від правоохоронних органів.

До дрібних порушень зарахували роботу членів комісії в коридорах, брак місця для розміщення скриньок.

– Також були спроби проголосувати без паспорта. Але після зауважень спостерігачів, виборці все ж приходили з документами. Знаємо тільки два випадки, коли голова комісії взяв на себе відповідальність та видав виборчий бюлетень без паспорта, – каже Наталія Радиш.
Що стосується явки, то загалом на Львівщині голосували трохи активніше, ніж в Україні.  

– У Нижанковицькій об’єднаній територіальній громаді прийшло на вибори  67 відсотків виборців. Найменше у Судовій Вишні – 41 відсоток. Але це досить непогані показники, – вважає Наталія Радиш.
Водночас, лише п’ять виборчих комісій в Україні не звітували до ЦВК про проміжні явки виборців. І три з них – зі Львівщини.

Архіви