Оскарження виборів в Україні можливе, – експерт IFES

Рамки оскарження результатів виборів в Україні добре розвинуті. Питання тут лише в політичній волі, судовій незалежності та якості тих, хто складає цю скаргу чи висловлює незадоволення, – переконаний заступник директора з питань Європи та Азії Міжнародного фонду виборчих систем (IFES) Гевін Вайз. Про це він повідомив 18 жовтня під час прес-конференції у Львові.

Гевін Вайз розповів, що IFES, зокрема, провела аналіз змін до виборчого законодавства в Україні і дала свої висновки та рекомендації.

"Новий виборчий закон був прийнятий в липні і деякі поправки були прийняті в серпні. Він не узгоджувався з рекомендаціями Венеціанської комісії. Для всіх учасників виборчого процесу залишилось дуже мало часу для підготовки до виборів згідно з новими правилами. Також були обмеження щодо незалежних кандидатів, які балотувалися на різні посади. Це порушує принципи ОБСЄ щодо відданості демократичній практиці", – сказав Гевін Вайз.

За його словами, також нове українське виборче законодавство має недостатньо положень та рекомендацій щодо формування територіальних комісій, особливо це стосується представників партій, які не представлені у парламенті, а також розподілу посад в комісіях.

"Щодо проведення виборів, було зауваження, що немає кодексу належної поведінки для представників цих комісій. Законодавством також передбачено можливість відкликання представників будь-яких партій з будь-яких причин з комісій. Це порушує положення про вільне та неупереджені дії представників політичних партій, представлених у комісіях. Щодо територіальних округів та їх кордонів, закон це також погано регламентує", – каже Гевін Вайз.

Проблемою у IFES також вважають навчання представників комісій та інформування виборців щодо законодавчих змін.

"Зміни були прийняті пізно і було мало часу, відтак не було проведено достатньої роботи для навчання та інструктажу людей які працюють у виборчих комісіях", – сказав Г.Вайз.

Відповідаючи на запитання про те, чи дадуть ці зауваження реальні шанси комусь із учасників виборчого процесу оскаржити результати вибрів, Гевін Вайз сказав: "Більшість скарг стосуються швидкості опублікування результатів. Проте люди, які скаржаться на результати, від них вимагають надто багато документів, паперів, тому теоретично це може бути використано для того, щоб знехтувати деякими скаргами. Та в цілому рамки для цього існують. Питання тут лише в політичній волі, судовій незалежності та якості тих, хто складає цю скаргу чи висловлює незадоволення".

Водночас, він поінформував, що IFES працює в Україні з 1994 року. За цей час проведено 18 опитувань громадської думки щодо виборів чи інших важливих проблем в житті країни. Загалом, організація проводить подібні дослідження у понад 100 країнах світу.

Нагадаємо, оскаржувати результати виборів має намір лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко.

Архіви