Дослідження IFES вказує на занепокоєння ситуацією з правами та економічною ситуацією в Україні. Прес-реліз

Як свідчить дослідження, проведене Міжнародною фундацією з виборчих систем (IFES), громадська думка щодо політичної ситуації в Україні є у кращому випадку прохолодною.

У цьому, вісімнадцятому, дослідженні, яке проводиться в Україні провідною світовою НУО у сфері підтримки виборів та просування демократії, було встановлено, що через півроку після перемоги Януковича на президентських виборах 44% українців вважають, що країна прямує до нестабільності, в той час як 21% – що країна прямує до стабільності, а 18 % не визначились. Хоча це є загалом негативним сприйняттям майбутнього розвитку країни, результати дослідження свідчать про поліпшення ситуації порівняно з дослідженням IFES у 2009 р., коли 74% респондентів відповіли, що країна прямує до нестабільності і лише 7% – що до стабільності. 

Дослідження встановило, що більшість українців занепокоєна деяким згортанням прав та свобод адміністрацією Януковича. 36% висловлюють занепокоєння цим згортанням прав та вважають, що українці мають пильно слідкувати за цим, в той час як 16% цим стурбовані та вважають, що українці мають бути готовими до акцій протесту проти згортання прав і свобод.

Українці також більше схильні вважати, що спостерігається зменшення поваги до свободи преси та прав громадян з боку української влади. Приймаючи до уваги занепокоєння, що висловлювалось стосовно ситуації в українському медійному середовищі міжнародними організаціями захисту прав ЗМІ після приходу Януковича до влади, заслуговує на увагу, що 63% українців вважають, що обмеження свободи преси не може виправдовуватись необхідністю забезпечення порядку у країні. 63% відсотки також поділяють аналогічну думку стосовно обмеження прав громадян.

Дослідження поточного року також свідчить про занепокоєння економічними проблемами. 75% респондентів вказують на інфляцію як на одну із серйозних проблем країни, а до інших проблем вони відносять безробіття (56%), бідність (51%), корупцію (37%) та загальні економічні проблеми (36 %).

Зусилля адміністрації Януковича в економічній сфері оцінюються невисоко. 91% респондентів дуже незадоволені або скоріше незадоволені рішенням уряду збільшити тарифи на газ на 50 %, а  відповідаючи на суміжне запитання, 94% вказали, що вони незадоволені політикою адміністрації Януковича у стримуванні зростання цін. 90% українців також висловили незадоволення діями адміністрації Януковича, спрямованими на створення нових робочих місць.

Невисоко оцінюють також і діяльність адміністрації у сфері боротьби з корупцією. 77% не задоволені зусиллями адміністрації у вирішення проблеми корупції у державних структурах, а 63 % не задоволені зусиллями, спрямованими на скорочення впливу олігархів.

Єдиною сферою, де адміністрація отримує відносно високу оцінку, є зовнішня політика. 66% задоволені діями адміністрації Януковича у відносинах з Росією. Відповідаючи на запитання щодо рівня довіри до Януковича, 43% вказали на високу або середню довіру до нього, в той час як 50% вказали невелику довіру або ж повну недовіру. Рівень довіри до Януковича збільшився з 36% у дослідженні IFES 2009 р. , але він зараз суттєво нижче ніж рівень довіри, який наводиться в інших дослідженнях громадської думки в Україні, які проводились після 100 днів перебування його адміністрації при владі.

Низькою є довіра і до інших політиків: Віктор Ющенко (8%); міністр освіти Дмитро Табачник (20%); Юлія Тимошенко (24%); та прем’єр Микола Азаров (37%). Лише 29% довіряють Верховній Раді. Віце-прем’єру Сергію Тигіпко довіряє 41%.

Що ж стосується участі у політичному житті, то 56% вказали, що вони дуже імовірно голосуватимуть на наступних місцевих виборах 31 жовтня, а 26% вказали, що імовірно голосуватимуть. І це незважаючи на той факт, що лише 25% вважають Україну демократичною країною, а 41% демократичною країною її не вважає. 

За словами Біла Суіні, президента та виконавчого директора  IFES: “Дослідження IFES завжди давали дуже чітку картину політичних уподобань в Україні, починаючи з першого, проведеного у 1994 р. Оскільки ми маємо дані за багато років, ми можемо надійно відслідковувати тенденції у громадській думці у процесі переходу України від пострадянської країни.”

Польовий етап дослідження IFES 2010 р. проводився 8 – 20 вересня 2010 р. із загальною вибіркою у 1519 респондентів з усіх регіонів України. Похибка національної вибірки – плюс/мінус 2,6%.

Додаткову інформацію або пакет документів для преси можна знайти на сайті: www.ifes.org. Крім того, можна звернутись до Лаури Осіо у Вашингтоні ([email protected]) або до Анастаса Бойка у Києві ([email protected]).

###

IFES сприяє демократичній стабільності надаючи технічну допомогу та застосовуючи результати досліджень на місцях до виборчого циклу в усьому світі, щоб розширити участь громадян, зміцнити громадянське суспільство, державне управління та прозорість.

Архіви