Одні споживачі газу платять за інших через незакінчені реформи, – фахівець

Збитки ПАТ «Львівгаз» за минулий рік склали 439,7 млн. гривень. Цього року передбачено збитків ще на 545 млн гривень. А все тому, що державні органи – НКРЕ, Міненерговугілля та НАК «Нафтогаз» – розпочали певні реформи, але не закінчили їх.

Про це сьогодні, 27 березня, під час прес-конференції на тему: «Тариф на розподіл ПАТ «Львівгаз» є збитковим. Чому одні споживачі газу платять за інших?», повідомив голова правління ПАТ «Львівгаз» Юрій Войсович.

– Років три тому стояло питання про те, щоби проводити розрахунок спожитого газу не в метрах кубічних, як це є зараз, а в кілоджоулях. На жаль, започатковану реформу так і не завершили. Хоча це – європейська практика. І якби її застосували, то й необхідності в цій прес-конференції не було би, – вважає він.

За словами Юрыя Войсовича, мільйонні збитки ПАТ «Львівгазу» виникли через природні втрати на газопроводах. 

– Звідки ці втрати? До прикладу, ви купуєте дитині кульку, наповнену гелієвим газом. Вона герметично зав’язана, але за п’ять днів ця кулька здувається. Так само втікає і газ з газопроводів, – пояснив фахівець природні втрати газу. 

Такі втрати, які би «Львівгазу» мали покрити в частці розподілу тарифу, складають 78 мільйонів метрів кубічних газу в рік, пояснив Юрій Войсович. 

– Станом на зараз ціна, за якою ми закуповуємо газ, є в два рази дорожчою, ніж та ціна, яка закладена НКРЕ в тарифі. Тариф для газопостачальних організацій не переглядався вже понад три роки. Ціна, за якою ми купуємо газ, складає понад 11 тисяч гривень за тисячу кубометрів. А в тарифі закладено за ціною 5 тисяч гривень за тисячу кубометрів, – повідомив Юрій Войсович.

Він наголосив, що збільшення тарифу на газ для населення ніякого стосунку до того, що отримують облгази від НАК «Нафтогазу» немає.

– Ми від того жодної копійки більше не отримали. Тарифи для облгазів не переглядали вже три роки. З кожної суми у 8.50 грн, які сплачує споживач, ми отримуємо 80 копійок. Та хай би нам сплачували одну гривню з цієї суми, то ми би зуміли скерувати ці кошти на ремонти мереж, – мріє очільник «Львівгазу».  

Натомість, за його словами, у виробничо-технічних втратах державні структури мали би передбачити таку річ, як приведення розрахунку об’єму газу під час стандартних умов. Ці ВТВ облгазам затверджує НКРЕ.

– Це є елементарна фізика: якщо на вулиці мороз чи нульова температура, то газ стискається. Якщо тепло – то розширюється. Ми закуповуємо в НАК «Нафтогазі» газ, який приведений до стандартних умов. А продаємо його споживачам за лічильником. Але якщо лічильник стоїть на вулиці, то газ – стиснутий, якщо в помешканні – то розширений, – пояснив голова правління ПАТ «Львівгаз» Юрій Войсович.

Він підтвердив, що споживач, чий газовий лічильник стоїть у теплому приміщенні, трішки переплачує за газ. Натомість споживач, чий лічильник розташований на вулиці – недоплачує.

– Це не є великі суми для одного споживча. До прикладу, хтось переплачує чи недоплачує 10 копійок на сто гривень. Або ж хтось спожив тисячу кубів, а йому порахували 998. Але це є мільйонні втрати газу в межах Львівської області, – підсумував фахівець.

Щоби уникнути цієї ситуації, за його словами, потрібно використовувати коефіцієнт коригування показів побутових лічильників газу. Таких коефіцієнтів є шість. І вони залежать від того, де розміщений лічильник газу та від температури зовнішнього повітря біля лічильника. Ці коефіцієнти вже навіть показані у квитанціях споживачів. Але, наразі, це – тільки інформація для споживача. Під час виставлення рахунків коефіцієнт не застосовують. 

– Державні установи – НКРЕ, Міненерговугілля та НАК «Нафтогаз» – замість того, аби завершити реформи, які розпочали, та привести все до єдиного знаменника, перекладають відповідальність на обласні газові компанії. Вони зараз проводять перевірки та пишуть всім однакові акти перевірок. Хоча глибинно проблеми не в нас, – обурився керівник «Львівгазу».

Наразі, за його словами, ходять чутки, що з 1 квітня НКРЕ готове переглянути тарифи для облгазів. 

– Я тут боюся прогнозувати, тому що прогнозувати дії НКРЕ в нас час – нереально. Це – питання не банкрутства нашого підприємства. Це питання –безпеки. Тому що завтра у нас не буде фахівців, які погодяться працювати в таких умовах та за таку невисоку оплату. Якщо рік тому я ще сподівався на якісь зміни, то зараз я вже не маю морального права щось обіцяти працівникам, – сказав Юрій Войсович. 

Архіви