На виборах до ВРУ на Львівщині має бути не менше 12 округів, – експерти

На вибори до Верховної Ради 2012 року на Львівщині мало би бути 12 виборчих округів, як і на попередніх парламентських виборах.

Таку думку висловили експерти під час засідання «Виборчі округи-2012 на Львівщині: проект громадськості» 23 лютого.

Як переконаний голова правління ВГО «Комітет виборців України» Олександр Черненко, від того, як будуть «нарізані» виборчі округи, можна буде судити про хід парламентських виборів загалом. Тому КВУ ініціював експертні обговорення в регіонах та напрацює пропозиції до ЦВК щодо розподілу округів.

За словами Черненка, у законі не передбачена непереривність меж округів. «Ми можемо мати анклави – закон не забороняє, що округ може складатися з 2-3-х не поєднаних між собою територій. Але подіваємось ЦВК цього не дозволить. Ми проти цього», – сказав голова правління КВУ.

Окрім того, за словами Черненка, передбачається граничне відхилення 12% у бік збільшення або зменшення від середньої кількості виборців в окрузі. «Європейська практика допускає і 15%. Але ми розуміємо, що між граничною максимальною і граничною мінімальною кількістю виборців в окрузі розрив майже 40 тис. голосів. Це може вплинути на кількість округів в області – у Львівській області можна прибрати 1 округ. Тому треба максимально орієнтуватися до середньої кількості виборців в окрузі», – вважає голова правління КВУ.

Серед важливих критеріїв Черненко назвав зручність округу для організації виборчого процесу.

«Ще один критерій – максимальна публічність цього процесу. Ми будемо звертатися до ЦВК, щоб вони оприлюднили межі округів не в останній день, як це передбачено законом – кінець квітня, а раніше, щоб громадськість могла дати свої зауваження», – розповів голова правління КВУ.

За словами експерта ГО «Інститут політичних технологій» Андрія Дуткевича, максимально округ мав налічувати 183 тис. виборців, мінімально – 143 086 виборців.

«Якщо виходити з такої логіки у Львівській області мало би бути 12 округів, як це було у 1998, у 2002 роках. Сподіваємося, так і буде», – зазначив Дуткевич.

За його словами, це випливає і з того, що порівняно з 2002 роком кількість виборців на Львівщині майже не змінилася. «Дещо змінилася кількість виборців в окремих адміністративно-територіальних одиницях – зросла кількість виборців у Львові (на близько 15 тис. виборців), Пустомитівському районі. Суттєво зменшилася кількість виборців у Жидачеві, Перемишлянах», – зауважив експерт.

«Я би брав за основу розподіл округів 2002 року. Це 4 виборчі округи у Львові, плюс Пустомитівський район. Три виборчі округи «змішані», центром яких є міста обласного підпорядкування Стрий, Червоноград, Дрогобич та 5 виборчих округів, де основна кількість виборців – мешканці сіл», – підсумував Дуткевич.

Архіви