На різних етапах будівництва 2,5-6% вартості об’єкту йде на хабарі, – дослідження

На різних етапах будівництва від 2,5 до 6% вартості об’єкту йде на хабарі. Але все залежить від складності і місця будівництва – якщо об’єкт в центрі міста, то на хабарі може йти і 30%.

Про це 2 квітня у Львові під час представлення результатів загальноукраїнського експертного опитування повідомили представники НУО «ERA – Європейська дослідницька організація».

«Ми опитували виключно представників будівельних компаній – як правило, директорів та їх заступників», – розповіла керівник експертної ради НУО «ERA – Європейська дослідницька організація» Світлана Горна.

Метою проекту було дослідження того, яким чином вплинув ухвалений в 2011 році ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» на рівень корупції в цій сфері. Загалом по Україні було проведено 102 експертних інтерв’ю.

Як з’ясувалося, закон поліпшив процедуру отримання дозвільних документів на будівництво. Так, у 2012 40% респондентів заявили, що зменшується зволікання з оформленням документів. Також скоротилась кількість візитів у дозвільні органи – до 3,9-6,7 візитів проти 5,4-11,5 візитів у 2009. Однак терміни надання послуг на жодному етапі не дотримуються. Експерти пояснюють це монополізмом тих структур, які надають дозволи і які займаються під’єднанням до інженерних мереж. Крім того, серед основних труднощів залишається велика кількість формальних процедур та великі черги.

Загалом більшість опитаних позитивно оцінюють ухвалений закон, а також антикорупційні дії уряду. Однак реальна практика і реальний досвід корупції, про який розповіли респонденти, показує іншу картину. Порівняно з 2008-2009 роками, у 2012 частота стикання з корупцією збільшилась як за традиційної системи надання довільних документів, так і при використанні послуг ЦНАП (Центру надання адміністративних послуг). Серед найбільш корумпованих респонденти назвали органи, які відповідальні за прийняття об’єкта в експлуатацію (63% опитаних), а також за підключення інженерних мереж (66%).

«Найбільш поширеними корупційними практиками є використання особистих зв’язків та вимагання», – зазначила науковий керівник НУО «ERA – Європейська дослідницька організація» Марина Соболевська.

Водночас 18% опитаних жодних змін після ухвалення закону «Про регулювання містобудівної діяльності» не відчули.

Підсумовуючи, експерти «Європейської дослідницької організації» зазначили, антикорупційного ефекту від цього закону нема – рівень корупції зріс на всіх етапах дозвільної процедури у будівництві. «І найнебезпечніше, що корупція процвітає і в Центрах надання адміністративних послуг», – підкреслила Світлана Горна.

Довідка.

Дослідження проводила «Європейська дослідницька асоціація» за підтримки програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження».

Архіви