На Львівщині влада веде приховану агітацію за Порошенка, – експерт

Упродовж лютого Львівщину відвідало вісім кандидатів. Дехто приїжджав навіть двічі.

Про це 22 лютого під час прес-конференції на тему: «Екватор виборчої кампанії: створення окружних виборчих комісій та зростання активності на Львівщині», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив координатор спостереження Громадянської мережі «ОПОРА» за виборами Президента у Львівській області Тарас Радь.

Крім особистих візитів та спілкувань з електоратом, окремі кандидати в Президенти залучають до агітації й віп-агітаторів.

– Наприклад, Борис Тарасюк, Ярослав Кендзьор, Оксана Сироїд, Олег Березюк. Вони, як народні депутати, проводять зустрічі з виборцями, їздять в районні центри, – наголосив експерт. 

Також у ЗМІ пожвавилася реклама від різних кандидатів. 

– Стабільно залишається проблема недобросовісної реклами, коли всі ці замовні публікації не маркують належним чином, як це вимагає законодавство. Все це приховують під різними рубриками «Точка зору» чи «Погляд». А це вводить в оману читача. Понад те, одну й ту саму статтю публікують під різними прізвищами в різних ЗМІ, – зауважив Тарас Радь.

Інше порушення – адмінресурс експерти фіксують уже з січня. 

– Це – обговорення перспективних планів розвитку, які проводяться зараз активно. Проводять їх місцеві органи влади. І час від часу під час таких обговорень використовують приховану агітацію. Під час зустрічей присутні народні депутати, які натякають на здобутки одного з кандидатів в Президенти, Петра Порошенка,- зазначає координатор спостереження Громадянської мережі «ОПОРА» за виборами Президента у Львівській області. 

Також порушенням закону є збір персональних даних.

– Наприклад, під приводом анкетування щодо вступу України до НАТО та в ЄС, яку проводила громадська організація «Солідарність», чи проведення підписки на газету «Слово» Олега Ляшка. Під час таких кампаній опитують не про позицію людини, а збирають персональні дані людей. Це є порушенням закону, – говорить Тарас Радь.  

Крім того, спостерігачі зауважили нове порушення виборчого законодавства – так званий волонтерський рух.

– Створюють громадську організацію, яка дублює назву політичних структур. І проводять агітаційну кампанію, яку називають волонтерською діяльністю. І вся ця діяльність перебуває поза полем законодавчого регулювання. Ми бачимо, що вони поширюють агітаційні матеріали. І ми точно знаємо, що учасники таких акцій отримують кошти. Ми навіть суми точно знаємо. І ці кошти ніде не облікують. А закон каже, що будь-яка агітація має здійснюватися за кошти з виборчого фонду. Отже, ми маємо великий пласт виборчої кампанії, яка відбувається у «сірій зоні». В цьому я вбачаю загрозу для виборчої кампанії, – застерігає експерт. 

Довідка

Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі в усій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів набагато швидше за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, «ОПОРА» моніторить використання бюджетних ресурсів для непрямої агітації. 

Архіви