Жодна зі львівських лабораторій не проводить досліджень на діоксини. До лабораторій, які проводять такі дослідження, є особливі вимоги законодавства. Найближча така лабораторія є в Києві. Але її до роботи на львівському сміттєзвалищі не залучали.
Про це сьогодні, 15 червня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему:
«Повітря, вода і земля у Львові: вплив Грибовицького сміттєзвалища», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила заступник директора ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України» Любомира Шепеленко.
– Наша лабораторія має акредитацію на проведення близько вісімдесяти досліджень щодо атмосферного повітря. Для того, щоби акредитуватися і атестувати лабораторію, треба витримати українське законодавство, – розповіла вона.
Проте санітарний лікар не заперечує, що такі сполуки є у воді біля сміттєзвалища. Ці та інші хімічні речовини забруднюють овочі і фрукти, які вирощують на прилеглих до сміттєзвалища територіях.
– Та концентрація солей важких металів, яку виявили в ґрунтах, так чи інакше потрапляють в рослини. І в тих рослинах в певний період їхнього визрівання можуть перевищувати граничнодопустимі концентрації, – каже заступник директора ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України».
Водночас вона зауважила, що в Україні немає нормативів на вміст діоксинів.
– Ми тільки можемо сказати чи є вони, чи ні і в якій кількості, – констатує Любомира Шепеленко.
Що стосується Грибовицького сміттєзвалища, то ще у 2003 році головний лікар Львівської обласної санепідемстанції виніс постанову про його закриття. Підставою для такого рішення стали дослідження води та ґрунтів, які показали значні перевищення небезпечних для здоров’я мешканців хімічних елементів.
– У криницях в селах, які розташовані поблизу сміттєзвалища, тоді було виявлено перевищення граничнодопустимих норм кадмію. У 2008-2012 роках проводилися нові дослідження. І дослідження показували забруднення води солями важких металів: кадмію – в десять, свинцю – в шість раз, кобальту – в 1,3 рази, нікелю – 1,1 рази. В ґрунті виявили перевищення хрому в 1,6 рази, нікелю – в 1,2 рази, міді – в 1,8 разів. В річці Малехівці виявлено перевищення кадмію в 3,9 та марганцю від 1,4 до шести разів, – розповідає вона.
Санітарний лікар зауважила, що ситуація, яку виявили у 2003 році, в подальшому підтверджувалася дослідженнями води та ґрунтів, які розташовані в зоні впливу сміттєзвалища.