На Грибовицькому сміттєзвалищі потрібен стаціонарний пункт спостереження – лікар

Жодна лабораторія не надає об’єктивних висновків щодо вмісту небезпечних речовин в повітрі

Коли звалище не горить, то перевищення граничнодопустимих концентрацій в атмосферному повітрі не виявляли. Небезпечні речовини виявляли тільки тоді, коли на сміттєзвалищі була пожежа. В нормальному режимі експлуатації звалище забруднює тільки воду і ґрунти.

Про це сьогодні, 15 червня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему:
«Повітря, вода і земля у Львові: вплив Грибовицького сміттєзвалища», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила заступник директора ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України» Любомира Шепеленко.

Вона каже, що обстежувати повітря навколо Грибовицького сміттєзвалища спеціалісти почали 30 травня.

– Провели 414 досліджень атмосферного повітря. З 111 досліджень на наявність азоту діоксиду виявили шість випадків перевищень норм, зі 111 досліджень на наявність вуглецю оксиду – п’ять перевищень, зі 111 досліджень на наявність гідриду сірчистого – шість перевищень. Натомість 39 досліджень на наявність формальдегіду та дослідження на наявність аміаку – не виявили цих компонентів, – розповідає лікар.

Також дослідження проводилися 3,5 та 10 червня. Щодо локацій, то бралися забори повітря у п’яти точках у Львові – на вулицях Розточчя, 168, Богдана Хмельницького, 275, Хмельового, 11 та Джорджа Ленона, 25 і 39, у селищі Малехів на вулицях Сагайдачного та Садовій, у селищі Збиранка на вулиці Сонячній, у Малих Грибовичах, у Великих Грибовичах по вулиці Стуса, Миру та Степана Бандери й у Дублянах на вулиці Шевченка, 12 і Зеленій, 4.

Всі ці дані всіх цих досліджень було скеровано до штабу з надзвичайних ситуацій, який працював під час надзвичайної ситуації. 
Водночас Любомира Шепеленко зауважила, що нічого страшного у повітрі біля сміттєзвалища не знайшли.

– Ми проводимо обстеження повітря у Львові, то на деяких вулицях загазованість від автомобілів така, що перевищення норм становить у два рази. Якщо зараз провести обстеження на проспекті Свободи, то ми матимемо такі ж концентрації, які були в Дублянах в той час, коли горіло звалище, – запевняє заступник директора ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України».

Вона також пояснила, як проводять дослідження повітря.

– Береться максимальна разова концентрація впродовж 20 хвилин в конкретний день. Тобто ми говоримо, що в той конкретний день, тоді, коли ми відбирали ту разову концентрацію, перевищень не було. І більше – ні про що, – каже санітарний лікар.

Тому, на її думку, треба піднімати питання про встановлення стаціонарного посту спостереження.

– От коли такий пост буде працювати 360 днів на рік та по 24 години на добу, так як це є за кордоном, тоді ми будемо знати, що діється кожної хвилини в тому ж Малехові чи в тій же Збиранці. Тоді це будуть об’єктивні показники. А те, що зараз всі служби роблять, це вони витрачають державні гроші.

Архіви