На керівні посади у реформованій прокуратурі претендує 3% новачків, решта – старі кадри

На керівні посади у реформованій прокуратурі претендують не більше трьох відсотків тих, хто ніколи не працював у цій системі. Хоча точної цифри активісти назвати не можуть, їм її не повідомляють.

Про це сьогодні, 10 вересня, під час прес-конференції  на тему «Підсумки І-го етапу тестування майбутніх прокурорів 6-ти західних областей України. Результати громадського спостереження Консультативної ради при прокуратурі Львівської області», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив голова Консультативної ради при прокуратурі Львівської області Антон Подільчак.

Водночас громадські активісти с жалем констатували, що результати тестування тих, хто не є працівниками прокуратури, трохі гірші, ніж  працівників прокуратури.
Нагадаємо, зараз в Україні відбувається реформа прокуратури, внаслідок якої очікують, що буде скорочено працівників прокуратури, а  правоохоронні органи буде укрупнено. Тому всі, хто бажає працювати в прокуратурі, мусить пройти тестування в одному з п’яти центрів тестувань.

Один з таких центрів розташований у Львові. І в ньому відбувається відбір кадрів до семи регіональних прокуратур – Волинської, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької, Хмельницької та Закарпатської областей. Конкурс буде відбуватися в чотири етапи, перший уже відбувся 5 та 6 вересня.

Оскільки ці конкурси – максимально відкриті і до контролю за ними допущено громадськість, то активісти цим скористалися. Хоча, за словами Антона Подільчака, бажання контролювати продемонстрували тільки львівські та закарпатські активісти. З інших областей зацікавленості з боку громадськості немає.

За словами представника ГО «Варта-1», відповідального секретара Консультативної ради при прокуратурі Львівської області Ярини Курівчак, їй дуже сподобалося, що ніхто з тих, хто тестувався, не намагався списати чи якимось чином обманути, щоби отримати високі результати. Проте учасники тестування не зовсім розуміли ролі громадських активістів у цьому процесі.

– На прохання спостерігача – зафіксувати результат звучали відповіді: хто ви такі, хто така ця громадськість і яким боком я з вами пов’язаний, – каже він.

Але після пояснень, що ця фіксація буде доказом у випадку несправелдивого приймання на роботу людей за гіршими, а не за кращими результатами тестування, претенденти в  прокурори відразу змінювали свою думку.  

– Щодо досягнень нашої консультативної ради, то було запроваджено відео спостереження та онлайн трансляція. Така відеотрансляція буде вестися і на момент, коли прокурори будуть витягувати свої логіни та паролі для входу у систему.

Тобто кожен, хто прийшов на тестування, обрав довільно із запропонованих свій логін та пароль, залогінувався в систему, міг відповідати на питання, які йому випадали. Така система мала би унеможливити випадки адресної підготовки для окремого тестувальника легших питань.

Проте, за словами адвоката, представника Консультативної ради при прокуратурі Львівської області; Галини Янко, у громадкості все одно виникли певні зауваження.

– Були зауваження до системи, яка постійно підвисала.У Львівській області одночасно тестувалися 300 осіб. Можливо, через це підвисало. Були проблеми з логінами і паролями. Були моменти, коли вони не були коректними і замінювалися. І якщо в перший день людина вибирала з великої кількості та із зафіксованих в протоколах логінів і паролів, то наступного дня людині приносили вже готові логіни і паролі, – каже вона.

Галина Янко каже, що люди, яким замінили ці логіни та паролі, склали тести слабенько, тому критичних зауважень громадкості до цього нема.

Громадським активістам не сподобалося, що поряд з претендентами на посади сідали родичі або прокурори з одного району, які намагалися підказувати одне одному.

Представники прокуратури, які спостерігали за дотриманням законності, пообіцяли, що надалі такого не буде.

Насторожило контролерів також те, що всі результати першого етапу тестування зберігаються тільки в одному департаменті прокуратури в Києві.

– Результати фіксувалися у два способи – на сервері Генеральної прокуратури та в паперових відомостях. Мене дуже зацікавила форма та зміст відомості. Це були звичайні аркуші, скріплені степлером. На них не було жодних знаків захисту, аркуші не пронумеровані. Єдиний захист – підписи представників робочої групи та кандидатів, які проходили тестування, – каже юрист, представник Консультативної ради при прокуратурі Львівської області Роман Величко.

Потім ті відомості скеровують в Київ, електронні данні знаходяться також в Києві в межах одного департаменту. Всі вони – в єдиному екземплярі та не дублюються. Тому активісти дублювали свої відомості. І всі результати можна перевірити. ДовідкаЗагалом у львівському центрі тестування прокурорів мало пройти 2 238 осіб. Не з’явилася на тестування 131 особа. Наразі тим, хто може надати документи про відсутність з поважної причини, запропоновано пройти тестування 16 вересня у Києві. Громадкість від Львова також буде контролювати цей процес, щоби не допустити корупції. Проте активісти просять, якщо комусь стане відомо про випадки корупції або те, що на керівні посади претендують негідні особи, надсилати їм інформацію на електронну адресу [email protected] 

Архіви