Медіа-формум: “Доля дитини очима журналіста”

11 вересня у Львівському Прес-клубі відбувся медіа-форум «Доля дитини очима журналіста», який організували фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, МГО «Інтерньюз-Україна» та Прес-клуб. Учасники медіа-форуму – представники влади, правоохоронних органів, громадських організацій, медіа-експерти, журналісти обговорили проблеми дітей у регіоні та специфіку їх висвітлення у львівських медіа.

Співорганізатор акції Костянтин Квурт, голова правління МГО «Інтерньюз-Україна», підкреслив важливість соціальної журналістики в Україні: «На жаль, т.зв. «соціалка» – геть непопулярна серед українських журналістів. Засилля політики перетворило український інформаційний простір на безкінечну мильну оперу. Натомість якраз соціальні теми найперше й цікавлять аудиторію. Адже, як живуть наші діти і як захистити їх від усіляких небезпек – це тема, яка цікавить всіх, і кожного вдень і вночі. Відповідно, ця тема має вийти на перший план в медіа, які хочуть привабити до себе увагу власної аудиторії. «Інтерньюз-Україна», виконуючи свою місію, вже понад 10 років популяризує соціальну журналістику в Україні й сподівається на значні успіхи в цьому напрямі».

Для практичної допомоги працівникам мікрофона і пера МГО «Інтерньюз-Україна», за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), підготувала українську версію міжнародного посібника для журналістів «Медіа і права дітей». Відомий український журналіст Вахтанг Кіпіані, який брав участь в адаптації українського видання так охарактеризував підручник: «Цей посібник дуже оригінальний і не нагадує традиційні численні посібники для журналістів. Книжка містить основні сюжетні лінії, які можуть стати основою для медіа-матеріалу з тієї чи тієї теми. Також у підручнику подано контрольні запитання, на які має дати відповідь журналіст, аби розкрити тему прав дитини. Відтак, посібник є дуже практичним порадником для журналіста в його щоденній роботі».

Володимир Лис, начальник служби у справах дітей Львівської ОДА, зупинився на темі, яка отримала широке висвітлення у львівських медіа – прогресуючій тенденції національного усиновлення: «До 2006 року у Львівській області був лише один будинок сімейного типу та 5 прийомних сімей, де виховували 12 дітей. Сьогодні налічується 14 таких будинків та 77 прийомних сімей, де виховують 204 дитини. 78% дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають під опікою, що є другим результатом в Україні. Пріоритетним є вітчизняне усиновлення. Впродовж кількох останніх років жодну  українську дитину з Львівщини не віддали в іноземні сім’ї. Щоби підтримати цю позитивну тенденцію, цього року плануємо відкриття нових будинків сімейного типу в Сокальському та Жовквівському районах».

Не менше, ніж тема усиновлення, пресу цікавить тема злочинів серед дітей, зазначила начальник відділу кримінальної міліції м. Львова ГУМВСУ у Львівській області Мар’яна Мавдрик.  Але ЗМІ, зазвичай, надають перевагу «жовтим» фактам, і менше акцентуються на аналізі глибинних причин злочинів та способах їхньої профілактики.

Дитячими проблемами можна зацікавити пресу, якщо, зокрема, знайти новизну в її розв’язанні, наголосила координатор проекту «Вікно життя» Уляна Гудима: «У травні, на День матері, при пологовому будинку у Львові, за громадською ініціативою, ми відкрили  спеціальний пункт – «Вікно життя», де матері можуть анонімно залишати свою новонароджену небажану дитину. Проблема вбивства новонароджених давно наболіла в нашому суспільстві. Щоби вирішити стару, як світ, проблему порятунку дитини і  вберегти майбутню  матір від гріха, було знайдено новий  підхід і створено «Вікно життя».

Відгук медіа на цю ініціативу був загальноукраїнським, наголосила Уляна Гудима. Про неї написали десятки ЗМІ і дотепер організаторам телефонують журналісти, які хочуть написати матеріал або відзняти сюжет на цю тему. Мало того, публікації мають соціальний наслідок  – з появою інформації про «Вікно життя» лише у Львові врятовано кілька немовлят, яких принесли в анонімний пункт. Частішають випадки телефонних звернень-консультацій матерів до працівників «Вікна життя».

Учасники медіа-форуму напрацювали універсальні методи подання інформації для медіа, а організатори подарували усім присутнім практичний посібник «Медіа і права дітей»

Архіви