ЛМР приховує дані про осіб, яким надає квартири, а на знаменитостях піариться, – експерт

Чиновники Львівської міської ради приховують інформацію про осіб, які отримують квартири. Натомість, коли житло у Львові дають відомим людям, ці випадки піаряться.

Про це 17 вересня на брифінгу повідомила юрист громадської організації «Інформаційно-правовий центр «Наше право» Тетяна Дембіцька.

23 серпня ГО «Інформаційно-правовий центр «Наше право», у зв’язку з розміщенням неповного тексту рішень Львівської міськради на її офіційному веб-порталі, звернулася із запитом до ЛМР з проханням надати повні копії рішень мерії, у яких йдеться, зокрема, про таке: про надання квартири сім’ї першочерговика; про надання квартири позачерговику; про передачу квартири у власність; про надання квартири у зв’язку з відселенням з непридатного житла; про закріплення квартири; про оформлення договору житлового найму; про забезпечення житлом; про виведення з аварійного стану квартири; про надання квартири черговику; про надання квартири у зв’язку з відселенням з аварійного житла тощо. Всього таких – 92 рішення.

31 серпня громадська організація отримала відповідь від ЛМР, у якій сказано: «Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов’язані вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб. Виходячи з цього, перелічені у вашому запиті дані, містять персональні дані про фізичних осіб, їх сімейний стан, адресу проживання, реєстрацію і тому міська рада не надає цю інформацію…».

Юрист ГО «Інформаційно-правовий центр «Наше право» Марія Дзюпин пояснила: «Ці рішення ми брали починаючи з 9 травня 2011 року, з моменту набрання законної сили Закону України «Про доступ до публічної інформації», до 17 серпня включно. Таких рішень є 92. До слова, починаючи з 1994 року, на офіційному веб-порталі ЛМР оприлюднено фактично аналогічні рішення, проте в них подані прізвища, імена, по-батькові осіб, які отримали квартири, комунальне майно. Починаючи ж зі вступу в силу Закону «Про доступ до публічної інформації», така інформація чомусь відноситься до інформації з обмеженим доступом».

Зі слів юриста, такими діями ЛМР порушила низку законодавчих вимог. Зокрема – ч.5 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», яка передбачає, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі, до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по-батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Юрист ГО «Інформаційно-правовий центр «Наше право» Тетяна Дембіцька додала: «Своїми діями ЛМР дійсно порушила ряд законодавчих положень про інформацію, оскільки відомості про передачу квартир з комунальної власності у приватну або про передачу цього майна в користування є інформацією про розпорядження комунальним майном. І відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації» інформація про розпорядження комунальним майном не може бути інформацією з обмеженим доступом. Щодо інформації про фізичну чи юридичну особу, яка міститься в цих рішеннях і яка стосується розпорядження комунальним майном, йдеться про прізвище особи, найменування юридичної особи, адресу квартири, отриманої у власність, то така інформація не є конфіденційною і доступ до неї не потребує згоди особи, яка отримала квартиру. Ця норма повністю відповідає вимогам Закону України «Про захист персональних даних», який говорить, що законом може бути заборонено віднесення персональних даних певних категорій громадян чи їх вичерпного переліку до інформації з обмеженим доступом».

«Тому, що такого таємного може бути в прізвищах та іменах осіб, які стояли в черзі на отримання квартири та отримали її відповідно до закону?», – дивується юрист.

«Очевидно, чиновники ЛМР просто приховують чи хочуть приховати ці дані. Це неправомірно, адже це є спільне майно територіальної громади і всі мешканці Львова мають право знати, кому було надано квартири», – підкреслила Тетяна Дембіцька.

Вона наголосила: «У Львові склалась така практика, що коли надається квартира видатним особам, до прикладу, спортсменам, ці випадки піаряться. Чиновники хочуть, щоб люди знали: ми дали квартиру нашим спортсменам. Натомість в інших випадках вони чомусь приховують таку інформацію. Бачимо непослідовну політику».

«Уявімо, що інший мешканець Львова, який стоїть у черзі на отримання квартири кілька років, дізнається, що рішенням виконкому ЛМР було надано квартиру у власність іншим громадянам. Звичайно, йому цікаво знати, якими критеріями міська рада керувалась при наданні квартири іншим людям і чому він не відповідає цим критеріям. Але без текстів рішень він цього зробити не може», – зауважила юрист.

Також Тетяна Дембіцька додала: «Зовсім іншою є ситуація з інформацією про особу, яка міститься в рішеннях, але вона не стосується розпорядження комунальним майном. Це, наприклад, сімейний стан особи, дата народження. Ось така інформація може бути конфіденційною і замальовуватися в тестах рішень. Але її наявність в тексті не є підставою для відмови на дані рішення».

Зі слів юриста, в інших містах, наприклад, в Тернополі, Чернівцях, Вінниці, рішення виконкомів міських рад про надання квартир у власність оприлюднюються у повному обсязі.

Тому, враховуючи зазначене, сьогодні ГО «Інформаційно-правовий центр «Наше право» подала позов до суду, в якому просить визнати неправомірною відмову Львівської міськради надати копії повних рішень виконавчого комітету ЛМР про розпорядження комунальним майном, а також зобов’язати її оприлюднити повні копії рішень щодо цього на офіційному сайті.

Архіви