Латиські підприємці є значно конкурентнішими на українському ринку, ніж їхні колеги з Західної Європи, заявив Надзвичайний і Повноважний Посол Латвії в Україні Атіс С’янітс під час відвідин Львова. Тому що українська ментальність і мова для них зрозуміліші, ніж для представників країн, які не були в одному союзі.
– Чверть латвійського експорту в Україну – це фармація. Так склалося історично, – заявив Атіс С’янітс. – Хоча через інвестиційні західні фонди латиський капітал приходить і в інші галузі української економіки. Нині латиські підприємці орендують тисячі гектарів землі, переважно в західній та центральній Україні. Цьому сприяють досить низькі податки в Україні. Це – унікальна держава, де зокрема немає податку на нерухомість. Хоча податковий закон тут не є ідеальним і загалом Україна – складна країна для бізнесу.
Місцеві вибори мають отримати такі ж хороші оцінки, як і президентські
– Хотілося щоби місцеві вибори в Україні отримали такі ж самі хороші оцінки, як і президентські, щоби вони відповідали всім стандартам, які висувають європейські структури,- наголосив Надзвичайний і Повноважний Посол Латвії в Україні Атіс С’янітс під час відвідин Львова. – Тоді місцеві органи самоврядування отримають владу і населення матиме реальний контроль над витрачанням коштів, бо, напевно, вже багато людей розчарувалося і у виборах, і в демократії.
– У європейських державах на місцеві вибори, навіть, не відряждають спостерігачів, – сказав Атіс С’янітс. – Але Україна дуже заполітизована країна. Три останні роки політики в Україні багато займалися виборами і мало країною, реформуванням, наведенням порядку, модернізацією держави. Вибори отримали хороші оцінки, але покращення стандартів життя люди не відчули.
Якщо Україна вступить у ЄС, то не тільки Євросоюз змінить Україну, але й Україна змінить Євросоюз
Модернізацію України треба робити незалежно від Брюселя, вважає Надзвичайний і Повноважний Посол Латвії в Україні Атіс С’янітс, який днями відвідав Львів.
– Євроінтеграція була хорошим інструментом для Латвії, аби модернізувати країну. І в той же час вона не є чудодійним засобом від усіх недугів. Увага до України – велика, бо країна є велика, ключова, геополітично важлива. Вона – друга Франція. Якщо Україна вступить є ЄС, то не тільки Євросоюз змінить Україну, але й Україна змінить Євросоюз. І що країна більше просунута, модернізована, то в європейців менше страху щодо її входження в ЄС. Але реформи Україні треба було робити 10 років тому. Тепер вони запізнілі. Наприклад, у пенсійній системі сьогодні рішення приймають під тиском обставин.
У Латвії є завжди вибір повернутися в Росію чи отримати паспорт ЄС,- Атіс С‘янітс.
– У Латвії, де третина населення – російськомовні, сьогодні немає проблем зі статусом національної мови, – наголосив Надзвичайний і Повноважний Посол Латвії в Україні Атіс С‘янітс під час перебування у Львові – Певна мовна напруга була в 90-х роках. Зараз російськомовні громадяни Латвії отримують паcпорти, вони мають значне представництво в новообраному парламенті. Мер Риги за національністю росіянин. Але всі посадовці говорять латиською мовою. Бо для отримання громадянства Латвії треба скласти іспит на знання мови. Зрештою, у людей завжди є вибір – повернутися в Росію чи отримати паспорт Євросоюзу і залишитися в Європі.
Атіс С‘янітс розповів, що для молоді тим більше немає мовної проблеми, бо коли вона закінчує школу, то вільно розмовляє латиською.
– Латиське населення не поступиться принципами, тому що для маленької мови, якою як рідною користуються тільки 1,5 млн людей, Латвія – єдине місце в світі, де ця мова може розвиватися. І російськомовне населення це зрозуміло.