«Львівводоканал» не розірвав жодного договору з підприємством-забруднювачем, а уклав нові – за межами Львова, – прокуратура

«Прокуратура Львова, разом з органами держсаннагляду та Держекоінспекції,  перевірила законність укладення угод ЛМКП «Львівводоканал» з підприємствами-забруднювачами на скид понаднормативно забруднених стічних вод у каналізацію. Також перевірено виконання підприємствами програм з приведення стоків до встановлених лімітів та вирішення питання будівництва локальних очисних споруд». Таку відповідь надала прокуратура Львова на запит Львівського прес-клубу про винуватців нестерпного смороду у Львові, який загрожує здоров’ю мешканців міста: в атмосфері СЕС виявила метилмеркаптан, аміак, сірководень. Причому рівень меркаптану в повітрі часами перевищує допустиму норму у 20 разів. Це загострює хвороби дихальної системи, нервові захворювання. 

Подаємо повний текст відповіді прокуратури Львова.

«Відтак встановлено, що  ЛМКП «Львівводоканал» уклало 52 договори про приймання наднормативно забруднених стічних вод. Зокрема, договори укладено з ПрАТ «Компанія Ензим», ЗАТ «Львівська кондитерська фірма «Світоч», Перша приватна броварня «Для людей – як для себе», ПАТ «Шкіряне  підприємство «Світанок»,  ПАТ «Львівська кондитерська фабрика «Світоч», ПАТ «Львівський жиркомбінат», ПАТ «Концерн Хлібпром», ПАТ «Львівський хімічний завод», тощо. За кожним з договорів стягується збільшена плата, пропорційно до  коефіцієнту наднормативного забруднення.  

Водночас, перевірки, проведені прокуратурами районів м. Львова  не встановили порушень вимог законодавства при укладенні таких угод.

Згідно з чинним законодавством, при систематичному скиді понаднормативних забруднень водоканали можуть вимагати від підприємств будівництва локальних очисних споруд та мають право відмовляти в прийманні до  каналізації  додаткових  об’ємів  стічних  вод  при роботі очисних споруд  каналізації з  гідравлічним  перевантаженням.

За таких обставин,  Львівводоканалу слід враховувати потужність та продуктивність власних очисних споруд при укладенні угод про прийняття наднормативно забруднених стічних вод.

ЛМКП «Львівводоканал» розробляє спільні з підприємствами- забруднювачами заходи з приведення стоків до нормативних, проте ці заходи мають формальний характер,

Водоканалом нараховуються штрафні санкції лише в разі скидання стічних вод з перевищенням уже збільшених граничнодопустимих  концентрацій  забруднюючих речовин. Однак, на даний час жодного договору про прийняття наднормативно забруднених стоків від підприємств не розірвано, обмеження прийняття стоків не здійснювалось.

Крім цього, ЛМКП «Львівводоканал» уклав низку угод зі сторонніми суб’єктами господарювання, які розташовані за межами міста і проводять скид  забруднених стічних вод в міську каналізаційну мережу.

Так, Львівводоканалом  укладено угоду на приймання стічних вод з ТзОВ «Яблуневий Дар», що в м. Городок. Укладення таких угод призводить до додаткового навантаження на каналізаційну мережу. Стічні води ТзОВ «Яблуневий Дар», зокрема, характеризуються високим вмістом завислих речовин, органічних речовин та підвищеною кислотністю,  а тому відносяться до висококонцентрованих стічних вод. Водночас, у ТзОВ «Яблуневий Дар» немає своїх очисних споруд, хоча будівництво таких передбачено висновком державної екологічної експертизи.   

Також, органами прокуратури проведено перевірку діяльності ДЗ «Львівська міська СЕС»,  в частині повноти вжитих заходів до ЛМКП «Львівводоканал» та підприємств-забруднювачів щодо додержання вимог законодавства по скиду стічних вод до міської каналізації та усунення запаху в місті.

В ході перевірки встановлено, що, незважаючи на проведення неодноразових замірів фахівцями міської СЕС, при яких виявлялись перевищення забруднюючих речовин в повітрі, жодних заходів до виявлення причин забруднення та притягнення винних осіб до відповідальності не вживалось. А тому досягти покращення екологічної ситуації в місті не вдалося.

За наслідками проведеної перевірки прокуратурою м. Львова внесено подання головному державному санітарному лікарю м. Львова. Подання розглянуто та задоволено, дві службові особи притягнуті до дисциплінарної відповідальності.

Слід також зазначити, що ДЗ «Львівська обласна санітарно-епідеміологічна станція» не здійснюється нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства Львівводоканалом. За дорученням обласної СЕС, органами держсаннагляду м. Львова (районів) вибірково проведено перевірки дотримання вимог санітарного законодавства на підприємствах, що здійснюють скид наднормативно забруднених стічних вод. Перевірками охоплено 33 підприємства, порушень санітарного законодавства не встановлено, а у перевірених підприємств наявні дозвільні документи ЛМКП на скид наднормативно забруднених стічних вод. Фактів незаконного (самовільного) скиду стічних вод до міської каналізації не встановлено.

Проте, вивченням матеріалів перевірки ТзОВ ТВК «Перша приватна броварня «Для людей як для себе!» встановлено,  що виробничі стічні води підприємства скидаються до загальноміської каналізації без проведення попередньої очистки.

В порушення висновків державної екологічної експертизи передочисні споруди не побудовані. Підприємству Держекоінспекцією двічі скеровувались приписи про закінчення будівництва очисних споруд. Однак, один з них таких приписів не виконано, а термін виконання другого – перенесено. Враховуючи те, що має місце фактичне невиконання внесеного Інспекцією припису, прокуратурою області скеровано лист у Держекоінспекцію щодо вирішення питання щодо подальшого функціонування підприємства.

Крім цього, відповідно до постанови міжвідомчої нарад, перевірено позовну практику Львівводоканалу за позовами до підприємств-забруднювачів про стягнення нарахованих штрафних санкцій та стан розгляду заяв про оскарження дій Львівводоканалу про нарахування штрафних санкцій підприємствам-забруднювачам.

Встановлено, що за період з 1 січня 2012  року по 15 жовтня 2012 року Львівводоканал пред’явив  позовів на  загальну суму понад 5,2 млн грн, з  них:  4 позови до  ПрАТ "Компанія  Ензим" про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі понад 4,5 млн грн. За результатами розгляду позовів судами  30 позовних заяв задоволено, по 2-х справах провадження зупинено (у зв’язку  з оскарженням невідповідності діючому законодавству Правил приймання  стічних вод до міської каналізаційної системи), 7 справ перебувають на розгляді в судів.

Слід наголосити, що рішень, якими б  відмовлялось в задоволенні позовів даної категорії  Львівводоканалу в  поточному  році  не постановлялось.

При цьому, прокуратурою міста Львова 15 жовтня 2012 року в інтересах ЛМКП «Львівводоканал» заявлено позов до ПрАТ  "Компанія Ензим" про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в  розмірі  1млн 307 тис. 280 грн.

Також на вимогу прокуратури області,  Державною екологічною інспекцією у Львівській області розпочато проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства про охорону водних ресурсів, про відходи при здійсненні скиду  у поверхневу водойму зворотних стічних вод «Львівводоканалу» (у господарському віданні підприємства знаходяться міські очисні споруди).

В зв’язку з необхідністю неодноразового відібрання проб стічних вод, які скидаються «Львівводоканалом» у р. Полтву,  для проведення лабораторного дослідження на предмет дотримання нормативів,  закінчення перевірки планується на 5 листопада 2012 рік.

За наслідками перевірки Держекоінспекції, при виявленні скиду з очисних споруд ЛМКП «Львівводоканал» зворотних стічних вод з перевищення  нормативу вмісту забруднюючих речовин та, відповідно, нарахуванні Інспекцією завданої цим шкоди може вирішуватись питання щодо вжиття заходів кримінально-правового реагування стосовно службових осіб ЛМКП «Львівводоканал».

Зокрема, в частині правомірності прийняття в каналізаційну мережу міста від підприємств-забруднювачів наднормативно забруднених стічних вод та отримання за це плати, при відсутності потужностей для забезпечення належної очистки прийнятих  стоків  та, як наслідок,  завдання шкоди природному середовищу.

Слід зазначити, що Львівською міською радою додатково розглянуто внесені органами прокуратури документи реагування.

За наслідками розгляду яких, міськрадою та ЛМКП «Львівводоканал» розроблено Комплексну програму модернізації каналізаційного господарства м. Львова на 2012-2015 роки. Загальна вартість виконання заходів програми становить 1 002,7 млн. грн. (в поданні прокуратури області вказувалось, що основною причиною неприємного запаху у центральній частині м. Львова є неефективна робота системи каналізування, зокрема, відсутність гідрозатворів, яка потребує реконструкції).

На замовлення Львівводоканалу розпочато виконання робіт з каналізування найбільшого неканалізованого району місту (район вул. Голубця, кінець Личаківської, Глинянський Тракт, Богданівська з прилеглими кварталами) – прокладено 820 м.п. каналізаційного колектора, побудовано каналізаційну перекачувальну насосну станцію на вул. Богданівській, тощо.

За рахунок залучених інвестиційних коштів проведено роботи з будівництва колектора у місці пролягання відкритого каналізаційного каналу в районі вул. Б.Хмельницького.

Львівською міською радою та ЛМКП «Львівводоканал» розпочато роботу щодо забезпечення застосування підприємствами, які скидають у міську каналізаційну мережу наднормативно забруднені стоки, технологій запропонованих ТОВ «Weqlo-Stal» (Республіка Польща)  для очистки промислових стоків (застосування хімічних реагентів).

Міськрадою прийнято рішення про виділення коштів на придбання спеціалізованої машини для гідродинамічної промивки та очистки каналізаційних колекторів та лабораторії для відео спостереження колекторів, адже прокуратура області наголосила на не проведенні промивки каналізаційних мереж міста, що призводить до активних процесів гниття  у мережі та неприємного запаху.

Робота в даному напрямку триває».

Архіви