Львівське сміття у вигляді каменю возитимуть у Грибовичі ще три роки

Зі львівського сміття будуть робити “сміттєвий камінь”. Цим каменем стабілізуватимуть ситуацію на сміттєзвалищі у Грибовичах, аби запобігти новим зсувам.

Про це сьогодні, 19 липня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему: “Початок рекультивації Грибовицького сміттєзвалища: на полігоні чи на папері?”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив начальник управління житлового господарства Львівської міськради  Юрій Голець.

Проте, коли саме на звалищі буде закладений перший “сміттєвий камінь”, він поки що сказати не зміг. 

За словами Юрія Голеця, перед тим, як розпочати рекультивацію сміттєзвалища у Грибовичах, потрібно стабілізувати ситуацію зі зсувами. 

– До обстеження звалища ми залучили спеціалістів зі «Львівської політехніки». І вони сказали: рекультивація можлива тільки тоді, коли буде застабілізовано тіло полігону. Полігон зараз рухається. На щастя, не ввесь, а лише одна його частина, там де відбувся обвал, який накрив людей. А крім нього, там були й інші зсуви. І якщо тіло полігону не стабілізувати, то ситуація буде тільки погіршуватися. Той смітник перетвориться у живу інженерну споруду, яка буде рухатися вся, – констатує представник міськради. 

Саме тому було вирішено виготовляти вищезгадане “сміттєве каміння” з переробленого сміття. 

– Зі сміття, яке вже не можна повторно використати, під потужним пресом зроблять такі тюки, стягнуті металевими канатами. В об’ємі одного метра кубічного буде одна тонна сміття. Якщо зараз одна тонна сміття займає 6,06 кубометра, то за допомогою цих тюків місце, яке займатиме тонна сміття, буде зменшене в шість раз, – пояснює Юрій Голець. 

Якщо рахувати, що за добу Львів продукує 500 тон сміття, то в день буде виготовлено 500 таких каменів. 

Скільки будуть коштувати міському бюджету роботи над стабілізацією, Юрій Голець поки що відповісти не зміг. Сказав, що знатиме про це в п’ятницю. Адже перед тим, як укріплювати схили “сміттєвим каменем”, потрібно відвести грунтові води за допомогою дренажу. Проте депутати міськради дозволили надати для цих робіт 10 млн гривень. 

– Облаштування одного гектара дренажу коштує близько 10-12 млн гривень. У нас є 1,3-1,4 га. Це може коштувати в межах 15-16 млн гривень. Але поки що попросили 10 млн, – каже Юрій Голець.

Залишилося таємницею, де будуть виготовляти це “сміттєве каміння”. 

– Сортувати та переробляти сміття в каміння ми будемо у Львові. Це буде не на майданчику на вулиці Городоцькій. Але ми зараз тримаємо інтригу, тому що все є на етапі погодження документів. Це віддалена від житлових будинків територія. Робитиме це каміння, тобто стискатиме сміття двохсоттонний прес, який вже замовили, скоро привезуть і будуть його збирати, – обіцяє Юрій Голець.

Після стабілізації ситуації на полігоні твердих побутових відходів у Грибовичах можна буде переходити безпосередньо до рекультивації. 

Ще одна проблема, яку мусить вирішити міська влада Львова – домовитися з місцевими громадами сіл, які розташовані навколо сміттєзвалища. Адже вони проти того, щоби львівське сміття знову вивозили на це звалище.  Проте, як стверджує Юрій Голець, іншого виходу наразі немає – спресований “сміттєвий камінь” запобігатиме зсувам, а тим часом паралельно на іншій території Львівської області – приблизно за три роки – буде споруджено за європейськими технологіями новий сміттєпереробний комплекс. 

Архіви