Квіти ми будемо покладати, але не разом із владою, яка нас ігнорує, – чорнобильці

Цьогоріч чорнобильці не покладатимуть квіти до пам’ятного знаку жертвам і героям Чорнобиля разом із представниками влади. Вони вважають, що влада не дослухається до них.

Про це сьогодні, 19 квітня, йшлося на прес-конференції ЛОО «Союз Чорнобиль України».

За словами голови ЛОО «Союз Чорнобиль України» Всеволода Смеречинського, чиновники приймають рішення, які часто суперечать закону і нормальній співпраці між організацією та владою. «У нас є багато претензій до роботи Департаменту соціального захисту і до комісії зі встановлення статусу чорнобильця, питання щодо роботи судів та виконавчої служби. І вирішувати їх ми повинні не на мітингах і демонстраціях, а у владних кабінетах», – говорить Смеречинський.

Таких питань у організації чорнобильців виникає чимало. Як наголошує Валентин Крамаревський, ліквідатор аварії на ЧАЕС, наразі постала проблема щодо встановлення інвалідності. «Існує дві комісії. Одна комісія – обласна, яка встановлює, чи є ознаки інвалідності. Друга – це регіональна міжвідомча експертна комісія, яка встановлює, чи пов’язана хвороба з Чорнобилем. Для цього людина мусить надати купу паперів, які підтверджують, коли зафіксовані перші прояви захворювання. Переважно це мають бути виписки з лікарень за перші 5 років виходу із зони. Якщо виписок за цей термін не буде, то хвороба не буде вважатися пов’язаною з Чорнобилем. Зараз ситуація така, що багатьом людям, які не змогли надати відповідні документи, надали групу загальної інвалідності. Тепер вони не мають права на чорнобильську пенсію», – повідомляє він.

Також ліквідатор зазначив, що минулого року проводилися перевірка Державної фінансової інспекції органами казначейства, СБУ, Пенсійним фондом, за результатами якої у деяких громадян вилучили посвідчення чорнобильців. У «Союзі Чорнобиль України» запевняють, що такі дії були незаконними.

У свою чергу, заступник директора Департаменту соціального захисту населення ЛОДА Оксана Яковець зазначила, що така перевірка дійсно була. Вона проводилася на виконання доручення Прем’єр-міністра України, але ініціатором перевірки стала організація «Союз Чорнобиль України».

«182 справи виявилися такими, що потребували додаткового розгляду. Ці документи на вимогу Державної Фінансової інспекції були скеровані на розгляд спірної комісії, яка працює при Міністерстві соціальної політики. Сьогодні з Комісії зі спірних питань надійшло 98 справ із підтвердженням статусу чорнобильця. Відмови є лише по 7 справах, інші – на допрацюванні», – повідомила чиновниця.

Також Оксана Яковець повідомила, що до обласного бюджету Львівщини на програму забезпечення медикаментами чорнобильців на безкоштовній основі минулого року було закладено 930 тис. гривень. Цього року сума збільшилася до 1 млн 57 тис. гривень.

Що стосується вшанування жертв Чорнобиля 26 квітня у Союзі чорнобильців все ж таки налаштовані категорично. «Квіти до пам’ятника ми будемо покладати, але не разом із владою, яка нас ігнорує», – заявив Всеволод Смеречинський.

Архіви