Комісія міськради зі смороду у Львові не працює

«Львівводоканал» незаконно приховує договори з підприємствами, які скидають наднормові стоки в каналізацію і відтак – перешкождає журналістам і громаді Львова з’ясувати – хто є найбільшим джерелом нестерпного смороду в місті. Про це на брифінгу у Львівському прес-клубі повідомив керівник медіа-проектів громадської організації Роман Шостак.

Три запити про підприємства-забруднювачі

Львівський прес-клуб у серпні зробив три запити – два у департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та один – в ЛМКП «Львівводоканал», аби отримати відповіді на такі запитання: «з якими підприємствами і на який термін ЛМКП «Львівводоканал» має договори про прийняття в каналізаційну мережу міста і додаткове очищення наднормативно забруднених стічних вод. Якими є об’єми цих стоків, скільки коштує таке доочищення і які суми грошей «Львівводоканал» отримує за це», а також – «які суми штрафів, коли і на які підприємства Львова були накладені впродовж 2011-2012 років за скидання наднормативно забруднених стічних вод у каналізаційну мережу міста. Хто з підприємств-порушників і які суми штрафів сплатив, а хто – боргує. Якою є причина несплат».

Міськрада і Львівводоканал приховують інформацію

У відповідях на інформаційні запити Прес-клубу і департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, і ЛМКП «Львівводоканал» зазначили, що «Львівводоканал» «не є суб’єктом владних повноважень і не зобов’язаний оприлюднювати інформацію», яка цікавить журналістів.

«Інформація, пов’язана з укладеними договорами про приймання наднормативно забруднених стічних вод, є конфіденційною. Цю інформацію не може бути надано будь-якій особі жодною зі сторін без згоди другої сторони (п. 7.2 договору). Таких договорів станом на 1.08.2012 р. укладено 50. Сумарний об’єм скиду стічних вод підприємств, які за деякими показниками не можуть виконати вимог правил, не перевищує 3.3% від обсягу стоків, які надходять на міські каналізаційні очисні споруди.

ЛМКП «Львівводоканал», як суб’єкт господарської діяльності, не уповноважене нікого штрафувати. За умови, що виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин у стічних водах підприємств, Водоканал, згідно з укладеними договорами, нараховує додаткову плату за приймання цих стічних вод, яку виставляє підприємствам у претензійному порядку. За 7 місяців 2012 р. виставлено 45 претензій. Обчислена сума додаткової плати за приймання наднормативно забруднених стічних вод 6 084 138 грн. Стягнення цієї плати відбувається у порядку, визначеному чинним законодавством України»,- повідомили у ЛМКП «Львівводоканал».

Департамент ЖГІ у своїй відповіді повідомляє про менші обсяги наднормативно забруднених стічних вод – замість 3,3% називає близько 1%.

Вранці 3 вересня ЛМКП «Львівводоканал» додатково поінформував Прес-клуб про те, що угод про прийняття наднормативно забруднених стічних вод уже є 52.

Громада має право знати про екологію все

Колізію прокоментували керівник юридичного відділу МБО "Екологія-Право-Людина» Єлизавета Алексєєва та депутат Львівської міської ради Юрій Кужелюк.

Єлизавета Алексєєва: «МБО «Екологія Право Людина» більше 17 років займається питаннями доступу до екологічної інформації і до інформації, якою володіють публічні органи влади. І тому я оцінюю відповідь на запит Прес-клубу незаконною з двох підстав. По-перше, запитувана інформація була інформацією екологічною, а доступ до екологічної інформації в Україні є відкритим. По-друге, ЛКП «Львівводоканал» є підприємством комунальним, заснованим Львівською міською радаю на виконання делегованих повноважень цього представницького органу. І, відповідно до закону «Про доступ до публічної інформації», такі підприємства зобов’язані надавати всю вичерпну інформацію про свою діяльність.

У Конституції України записано, що ніхто не може обмежити доступ до екологічної інформації. Тут мова йде не лише про суб’єктів владних інформацій, але й про суб’єктів господарювання.

Закон України «Про охорону навколишнього середовища» стверджує, що всі установи, підприємства, організації, незалежно від форм власності, зобов’язані надавати населенню екологічну інформацію.

Крім національного законодавства, на цю сферу поширюється міжнародна Конвенція про доступ до інформації, яка говорить, що органи державної влади і підприємства, які виконують делеговані повноваження, надають громадям послуги – оздоровчі, навчальні, із забезпечення водопостачання – зобов’язані надавати екологічну інформацію.

У 2001 році наша організація мала аналогічну справу з державним комунальним підприємством «Бродиводоканал», і суд прийняв рішення на користь громадської організації та зобов’язав надати запитувану інформацію».

За чиєю вказівкою утаємничують угоди?

Юрій Кужелюк: «Я не один раз давав різного роду запити у «Львівводоканал», і жодного разу я не отримував відповіді «ні» або «не хочу». Відповідь могла надійти із запізненням, неповна. Можливо, в цій ситуації спрацювало телефонне право, яке ніхто не відміняв. До такого висновку підштовхують аналогічні тексти відповідей, які Прес-клуб отримав з департаменту житлового господарства та інфраструктури і Львівводоканалу. Не виключено, що пішла команда згори, щоби інформації не надавати. Хоча не суть у тому скільки є підприємств, які скидають ці стоки, суть у тому – що вони туди скидають. Бо якщо вони туди скидають отруту, яка смердить і нищить здоров’я громади, то це зовсім інше питання. І, м’яко кажучи, Львівська міська рада некрасиво виглядає з цим смородом».

Юрій Кужелюк пообіцяв зробити на сесії Львівської міської ради депутатський запит про список підприємств, які мають угоди з ЛМКП «Львівводоканал» про прийняття наднормативно забруднених стічних вод. Він повідомив також, що як депутат залучений до складу комісії (робочої групи) під керівництвом заступника міського голови

з питань містобудування та інфраструктури Володимира Шевчука, яка повинна розв’язати проблему смороду у Львові. Але досі ще не відбулося жодного засідання цієї комісії.

Архіви