Кабмін заблокував купівлю ліків для онкохворих благодійниками

На 2017 рік з державного бюджету за програмою лікування онкохворих у Львівській області було надано 25 млн гривень. Проте жодного препарату пацієнти від держави не отримали. Ліки для хворих закуповували за кошти міжнародних організацій та без посередників і з’ясували, що в такий спосіб можна закупити цитостатики в два-три рази дешевше, ніж це робить держава.

Про це сьогодні, 28 лютого, під час прес-конференції на тему: «Онкопацієнти: лікуватися неможливо померти. Хто поставить кому?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив завідувач хіміотерапевтичного відділення Львівського державного онкологічного лікувально-діагностичного центру Ярослав Шпарик.

За його словами, впродовж багатьох років в Україні є загальнодержавна програма «Онкологія», згідно з якою держава закуповує ті ліки, які потребують хворі в конкретних областях. 

На 2016 рік з державного бюджету за програмою допомоги онкохворим для Львівської області було надано15 млн гривень. При цьому, середня вартість  лікування одного пацієнта складає від кількох сотень тисяч і до мільйона гривень. Але ліки, замовлені для лікування онкохворих у 2016 році, почали надходити до Львівської області тільки наприкінці 2017 року. Коли надійдуть ті, які замовляли для лікування торік, – невідомо. 

– Може  й таке статися, що нам надійдуть разом і препарати, замовлені на 2017 рік, і на 2018 роки. Таке вже було. Препарати будуть не протерміновані, але термін їхньої придатності – один рік. І ви маєте за рік використати те, що замовили на два, – розповідає Ярослав Шпарик.

Також лікарі стикнулися з проблемою, що маючи кошти, вони не можуть закупити для пацієнтів ліки, які не внесені до Національного переліку препаратів. 

– Ми можемо дещо закупити за кошти з обласного бюджету. Але препарати, які не внесені до національного переліку, купити за кошти обласного бюджету неможливо. Тому що в постанові Кабміну №180 написано: «все, що не входить в національний перелік, ви можете купити, але тільки після того, як ви закупили все, що внесено до національного переліку». Тобто – ніколи! Тому що ви все з національного переліку ніколи мати не будете, – лікар стверджує, що якщо він порушить постанову Кабміну заради врятування життя людини і закупить необхідний препарат, то його відразу ж притягнуть до кримінальної відповідальності. 

Завідувач хіміотерапевтичного відділення  Львівського державного онкологічного лікувально-діагностичного центру говорить, що в області є багаті громади, які готові надавати зі своїх бюджетів кошти на лікування своїх мешканців. Проте, згідно зі законодавством, робити вони це можуть тільки через спеціальні лікувальні установи. А лікувальні установи обмежені дією вищезгаданої постанови Кабміну. 

На його думку, аби зняти цю невідповідність, Кабмін повинен відредагувати свою постанову. 

– Національний перелік препаратів для онкології складає Всесвітня організація охорони здоров’я. Цей препарат повинен застосовуватися при найбільш поширених онкологічних захворюваннях. Він повинен не полегшувати стан, а рятувати життя. І ці препарати повинні бути недорогими, – пояснює Ярослав Шпарик.

Інформаційна довідка 

Цьогоріч МОЗ надало додаткових 100 мільйонів гривень на закупівлю препаратів для дорослої онкології. Проте ця сума лише частково покриє витрати на придбання  препаратів для онкохворих. Особливо тривожною є ситуація зі забезпеченням онкопацієнтів сучасними вартісними ліками, які переважно не ввійшли до Національного переліку, і закупити які не під силу жодній українській родині.

Підтримати своїх пацієнтів могли би регіони, але постанова Кабміну №180, яка набрала чинності з 1 січня 2018 року, створила правову колізію: у ній записано, що ліки, які не ввійшли до Нацпереліку за регіональні кошти можна закуповувати лише в тому разі, якщо повністю забезпечено все, що входить до Нацпереліку. Але чи реально, щоб лікарні отримали стовідсотково ліки, які внесено до цього переліку, якщо на сьогодні більшості препаратів немає. 

Сьогодні немає чіткої відповіді – як в умовах  децентралізації місцеві бюджети могли би  надати кошти на придбання життєво необхідних ліків для онкохворих? Львівські онкологи і пацієнти мають намір звернутися до МОЗ та КМУ з вимогою пояснити механізм, за яким регіональна влада може закупити препарати та підтримати людей з онкологічним діагнозом. 

Наразі Львів, як і низка інших регіонів, зупинив заплановані закупівлі, пацієнти змушені перервати лікування, а це загрожує їхньому життю.

В Україні понад 1 мільйон людей хворіють на рак. У Львівській області з онкологічним діагнозом живе понад 64 000 осіб.

Архіви