ЄС хоче суттєво зменшити викиди СО2. Форум у Львові

Як зробити так, щоб викиди вуглекислого газу у повітря в містах були мінімальними, щоб якомога менше впливати на зміни клімату? Адже до 2020 року, за прогнозами експертів, якщо ситуацію не змінити, то важко буде утримати зростання температури. На форумі CIUDAD та Covenant of Mayors East у Львові мова йде про енергетичну безпеку. У зібранні беруть участь близько 60 фахівців із Євросоюзу, України, Молдови, Білорусі, Грузії, Киргизстану, Азербайджану та Вірменії.
 
Спалювання вугілля спричинює найбільші викиди вуглекислого газу (CO2) в атмосферу. В Україні спостерігається тенденція до зростання кількості шкідливих викидів у повітря, зазначають експерти.
 
Якщо, наприклад, у Європі, для зниження викиду СО2, на електростанціях розроблені складні хімічні технології для поглинання вуглекислого газу, то Україна не має фінансування на придбання таких передових технологій. Тим часом місцеві громади шукають усілякі можливості залучення альтернативних джерел енергії, утеплюють житлові будинки, садочки і школи, щоб якомога меншою була втрата тепла. Але це досить дороговартісні проекти, на які держава практично не виділяє гроші.
 
Євросоюз покладається на місцеві громади
 
На сьогодні мери 27 українських міст підписали «Угоду мерів» – це ініціатива муніципалітетів під егідою Європейської комісії, що направлена на скорочення викидів парникових газів до 2020 року на 20 відсотків.
 
«З досвіду бачимо, що робити якісь реальні проекти щодо енергоефективності найбільш доцільно на місцевому рівні. Тому ми зібрали різних представників у Львові з Молдови, Білорусі, Вірменії, всіх, хто підписав угоду, щоб обмінятись досвідом», – зазначив Ян Едвін Ваандерс, спеціаліст Проекту Європейської комісії «Угода мерів – Схід».
 
Мер міста Долини, що на Івано-Франківщині, Володимир Гаразд розповів, що місто підписало Угоду мерів із ЄС одним із перших, у 2009 році. Вже на сьогодні місто має затверджений план дій енергетичного розвитку. Завдяки заходам у житловій, комунальній, бюджетній сферах, промисловості, за найближчі 8 років викиди вуглекислого газу в атмосферу в Долині мають скоротитись на 21,4 відсотка. Найбільш коштовним для українських міст залишається утеплення багатоповерхових будинків. Основна мета – зменшити енергоспоживання. Це стосується будівель комунальних і приватних, транспорту, промисловості. Йдеться про запровадження альтернативних енергоресурсів – вітряків, встановлення сонячних батарей, а також перехід на тверде паливо, розповів мер Долини.
 
Сімдесят відсотків викидів СО2 в атмосферу припадає саме на міста і містечка. І від рішень місцевих громад залежить поліпшення якості життя людей, наскільки чистим може стати повітря.
 
Ініціативу Європейського Союзу «Угода мерів» підтримують місцеві органи влади 46 країн світу. Фінансування проектів здійснюється, як із місцевих джерел, так і міжнародних фінансових інституцій. Щоби залучити бізнес у сферу енергоефективності в Україні потрібно вирішити як правові, так і організаційні питання, зазначали учасники форуму. А для цього мають бути внесені зміни у законодавство, тобто змінене розуміння на державному рівні важливості енергозаощадження.
 
Усе частіше інвестори, перш ніж вкласти гроші, звертають увагу на звітність щодо викидів парникових газів.

Архіви