Прийняття нового закону про вибори народних депутатів є помилкою опозиції, але вона цього ще не усвідомлює.
Таку думку 20 грудня під час засідання у Львівському прес-клубі на тему «Новий закон про вибори, тактика виборчих технологій та регіональні особливості виборчого процесу» висловив експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.
Гостями засідання також були експерт з виборчого законодавства Євген Радченко та експерт Інституту політичних технологій Андрій Дуткевич.
Одразу після ухвалення закону фактично відбувся розкол опозиції. І сьогодні ми фактично маємо дві офіційні колони опозиції, а за фактом в Західній Україні – навіть три. Опозиція, яка сама систематично критикує владу за недемократичні стандарти, порушення правил, процедур, регламентів тощо, примудрилася за один день зареєструвати закон і проголосувати його спільно зі своїми опонентами. Такий спосіб прийняття закону унеможливив участь громадськості у поданні пропозицій та зауважень, адже законопроект був прийнятий миттєво. Тому не дивно, що Янукович отримав виборчу систему, яку і хотів, і нині ми маємо все найгірше з мажоритарної та пропорційної частини разом, а саме – закриті списки, високий виборчий бар’єр, тільки мажоритарну в округах і контрольовану владою систему комісій. Цей програш опозиції ще доведеться усвідомити, вважає Олександр Солонтай.
Нове законодавство далеке від досконалості. Можливі маніпуляції. Зловживання та грубі порушення не гарантуються жодною технікою, навіть за умов ідеального закону. А прийнятий закон надзвичайно далекий від тих високих стандартів, до яких уже сьогодні готові громадяни, але не готові політики. Такий висновок можна було зробити зі слів експерта із застосування виборчого законодавства Євгена Радченка.
На думку Олександра Солонтая, гіпотетично опозиція ще зберігає шанси посісти 1 і 2 місця в мажоритарних округах в частині Західної України, зробивши кандидатів від влади тільки третіми. Але така ймовірність цілковито буде відсутня в тому випадку, якщо опозиційних кандидатів буде три і більше. Крім того, у випадку підтримки владою позапартійних сильних кандидатів, що робитимуть ставку на господарські та соціально-економічні проекти з гаслами «Поки вони обіцяють, ми працюємо», то навіть наявність двох кандидатів від опозиції може бути для неї фатальною. Те, що ми спостерігаємо сьогодні, веде опозицію спільно в одне провалля – тотальний програш мажоритарних округів.
У випадку відсутності узгоджених округів на всій території країни, мажоритарна складова парламенту успішно збереже Віктору Януковичу контроль над парламентом. Також слід пам’ятати про поширену практику зміни симпатій, фракцій та партій, що означає для опозиції потребу перемагати з великим запасом, наголосив експерт.
Зараз опозиція не готова до цього, тобто втрачає час. Вже навесні можна буде чітко сформувати картинку майбутнього парламенту в контексті мажоритарної складової. Сильні кандидати «не падають з неба», а довгий час працюють на своїх територіях, резюмував Олександр Солонтай.