Основним матеріальним ресурсом, який дасть можливість функціонувати і розвиватися місцевим громадам після децентралізації є – земля. Про це сьогодні, 18 вересня, під час публічних дебатів: «Яку децентралізацію влади лобіюють партії-учасниці місцевих виборів 25 жовтня 2015 року на Львівщині», що відбулися у Львівському прес-клубі, заявив представник партії «БПП «Солідарність» Дмитро Гудима.
– Основна концепція децентралізації влади передбачає, що немає бути тих земель, які знаходяться за межами населених пунктів і якими розпоряджаються не громада, а органи державної влади, тобто обласні і районні державні адміністрації, – каже він.
Гудима вважає, що громади не повинні конкурувати з бізнесом за право володіти землею.
– Хоча би тому, що агрокомплекси будуть бюджетоутворюючими підприємства для відповідних громад. Не може бути такого підходу, що громада отримала якісь земельні ділянки із них почне виганяти всіх орендарів. Не треба вбачати ворога в тому, хто може приносити в бюджет кошти, – каже політик.
Він також наголосив, що «Блок Петра Порошенка «Солідарність» наполягає на тій моделі децентралізації, яка викладена в законі про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади .
На його думку, місцеві громади будуть отримувати місцеві податки і збори, в тому числі і з урахуванням географічного становища, частину податків з державного бюджету. І в разі, якщо органи державної влади будуть делегувати органам місцевого самоврядування будь-які додаткові повноваження, що створюватиме додатковий фінансовий тягар, органи виконавчої влади, які делегують такі повноваження, зобов’язані надати громадам відповідне фінансування наперед. А цього зараз немає.
Щодо контролю, то на думку Дмитра Гудими, ця функція повинна залишитися у руках державних органів.
– У ситуації держави, яка пережила анексію Криму, яка переживає окупацію частини районів Донецької та Луганської областей, особлива увага має бути звернута на контроль за здійсненням громадами через виборні ради їхніх повноважень. З метою такого контролю пропонується замість обласних і районних державних адміністрацій запровадити посаду префекта, який буде мати контрольні наглядові повноваження за тим, щоби відповідні голови громад і ради не порушували Конституцію та закони України, – каже політик від провладної партії.
За його словами, інститут префекта дозволить подолати прокурорського монстра, який мав право наглядати за всіма організаціями.
– Префект буде мати наглядові повноваження винятково стосовно органів місцевого самоврядування, їхніх дій та актів. Так само деякі контрольні повноваження отримає і Президент, що передбачатиме можливість в деяких випадках зупиняти акти органів місцевого самоврядування, – каже він.
Також Дмитро Гудима зауважив, що основний принцип децентралізації – спроможність громад фінансувати самих себе.
– Ідея полягає в тому, щоби віддати на місця повноваження та ресурс. І запровадити контроль за тим, щоби цей ресурс не розбазарювався, – вважає юрист.