Експортери на Львівщині скуповують за безцінь фермерську продукцію, – експерт

Львівські фермери є в ролі донорів. Вони продають посередникам зерно, які вже потім продають його на експорт. Фермерство в Україні не відбулося.

Так категорично заявив заступник директора «РСП Шувар» Іван Стефанишин сьогодні, 18 квітня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему: «Фермерські господарства Львівщини на роздоріжжі: розширювати внутрішній ринок збуту продукції чи прориватися на європейський?», яка відбулася у Львівському прес-клубі. 

– У Львівській області за минулий рік експортовано 400 тисяч тонн зерна. Це Експортв 5разів більше, ніж 2010-го. Також ще близько сімдесяти тисяч тонн кукурудзи скупили посередники з восьми областей і продавали на експорт, – каже він. 

За його словами, продукція, яку виробляють фермерські господарства Львівщини на експорт – зерно та соняшник, не є конкурентними. Тобто фермери не можуть тягатися з великими агрохолдингами. 

– В Україні не створено умов для фермерських господарств. Порівняно з Заходом, фермери зараз не є організованими, структурованими. Вони не мають матеріально-технічної бази. Вони не можуть виступати офіційно як експортери, – каже експерт. 

Іван Стефанишин аналізує, що зараз тільки великі холдингові компанії та приватні господарства вироблять продукцію. Причому, їхня частка ділиться наполовину – це 43-45 відсотків. 

– З 37 позицій для експорту українських товарів до Європи, виконують тільки сім. І це – сировина, – каже він.

За словами заступника директора «РСП Шувар», в Україні занепадає харчова промислова галузь.  Відсутність промисловості створює проблему для реалізації продукції. У нас немає споживача цієї продукції на внутрішньому ринку. 

І якщо ситуація не зміниться, то експерт прогнозує, що українські виробники не зможуть експортувати. Тому що та продукція, яку зараз виробляють, за якістю є гіршою, ніж та, яку завозять.

– Сьогодні морква з Білорусії абсолютно відповідає стандартам, має хорошу якість і за ціною не вища за нашу. Так само і яблука з Польщі, інші види продукції, – каже він. 

Іван Стефанишин передбачає, що місцеві агропідприємці зазнають серйозного тиску з-за кордону. Тому що вони не готові виробляти серйозний та якісний продукт.

– Фермери сьогодні не мають можливостей розвиватися. Нема ні фінансової підтримки, ні інфраструктури, немає орендування, нема інформаційного забезпечення. Підприємці не знають, які є вимоги до продукції. Експорт – це продовження внутрішньої проблеми, – каже він.

Експерт зауважив, що торік з Львівської області експортували тільки зерно, ріпак та олію. Але це були великі компанії, які скуповували продукцію в малих підприємців за низькими цінами.  

Архіви