На виставці експонуються унікальні артефакти, живописні роботи, ювелірні вироби, побутові речі, які використовували скіфи та сармати у повсякденному житті. Серед експонатів – скіфські нашивки, що представляють скіфський звіриний стиль, який є самобутнім та унікальним явищем світової культури. У ньому виконані (як правило, із золота та бронзи) витвори прикладного мистецтва, створені самими скіфами і грецькими майстрами на замовлення. Головним у системі образів цього стилю є зображення тварин. «Кожна з представлених нашивок має своє окреме значення. До прикладу, зображений на ній олень або орел символізував безстрашних звірів, що можуть без переляку кинутись у бій. Кожен скіфський воїн створював страхітливий вигляд для своїх ворогів», – розповіла директор наукових програм Ірина Липинська.
«Сарматська культура та її мотиви найчастіше пов’язані зі степовими, військовими та войовничими традиціями. Основна лінія, яка з’єднує нас з тими людьми, тими культурами, що розвивались на території нашої України, є територіальний принцип, – розповів директор музею «ПЛАТАР» Сергій Кролевець. – Також схожість ми бачимо в їхньому орнаменті, які є невід’ємною частиною нашої культури».
«Ми спробували поєднати експозиції різних епох, періодів із виробами золота, аби прослідкувати, як воно може поєднуватись в історичному, мистецькому аспектах із живописом, графікою; показати революцію через золото, яке формувало історичні епохи та сприяло розвитку мистецтва», – розповів директор Львівського історичного музею Богдан Чайковський.
«Ця виставка має пробуджувати відвідувачів до осмислення історії, мистецтва, культури, узагальнювати, мріяти, фантазувати та вивчати мистецтво разом з історією», – додав Богдан Чайковський.
Нагадаємо, до Львова уже привозили колекцію скіфського золота, щоби відвідувачі могли переглянути предмети побуту, знаряддя праці, культові предмети, зброю, унікальні прикраси кіммерійців, сарматів, скіфів, які населяли територію сучасної України.
Триватиме виставка до 15 лютого, до цього часу її будуть змінювати та доповнювати.