Державні закупівлі у Львівській області – під пильним оком львівських ГО «Брама» та «Центр політичних студій»

З 1 червня 2012-го року львівські громадські організації «Брама» та «Центр політичних студій» почали у Львівській області моніторинг тендерних процедур у таких сферах, як закупівля товарів та послуг на потреби діяльності місцевих органів влади, виконання державної політики у сфері сім’ї, молоді та спорту, а також проведення державних закупівель від 10 000 до 100 000 гривень.

«Громадська ініціатива моніторингу тендерних процедур є на часі, адже прозорість у таких питаннях є надзвичайно важливою, – наголосив присутній на круглому столі з нагоди початку моніторингу депутат Львівської обласної ради, член бюджетної комісії ЛОР Святослав Шеремета.

Важливість проведення моніторингу підкреслив також колишній начальник управління у справах сім’ї та молоді ЛОДА, депутат Львівської облради Андрій Корнат, який безпосередньо зіштовхувався з проблемами у процесі державних закупівель у Львівській області.

«Вчасно виділити та оптимізувати державні кошти, скажімо на такі речі, як оздоровлення дітей, практично нереально. Адже сама процедура є доволі тривалою, а кошти потрібні вже і негайно. І тому чиновникам подекуди доводиться йти на свідомі порушення законодавства, аби та чи інша дитина могла вчасно оздоровитися. І таких прикладів безліч», – каже пан Корнат.

Координатор моніторингового проекту Наталія Тимчій розповіла, що громадські активісти не ставлять собі за мету просто виявити порушення та оприлюднити їх. За її словами, набагато важливішим є змусити чиновників бути відкритими та прозорими, аби кожен бажаючий міг знати, на що йдуть державні кошти.

«Ми виявили системну глибоку кризу у сфері державних закупівель. Головним для нас є те, аби ми напрацювали чіткий механізм усунення порушень, якщо вони будуть. Законодавство недосконале, отже його потрібно змінювати. У результаті нашої роботи ми хочемо напрацювати чіткий пакет законодавчих ініціатив для подання на розгляд профільних комітетів Верховної Ради України», – пояснює пані Тимчій.

Активістка повідомила також про перші проміжні результати проведення моніторингу.

«Механізмом проекту є запити у ті чи інші державні структури. Якщо ми не отримуватимемо відповідей, то вдаватимемося до відповідних оскаржень у прокуратурі та судах. Перші запити уже надіслано і нас доволі здивували деякі відповіді своєю вичерпністю та лаконічністю: мовляв плану у них немає взагалі. А управління у справах сім’ї та молоді спорту Львівської ОДА взагалі не надало нам відповіді на два запити, які ми їм надіслали», – констатує Наталія Тимчій.

За її словами, проект моніторингу державних закупівель є коаліційним, оскільки здійснюється у восьми областях України та місті Києві. «У Рівненській та Херсонській областях деякі в результаті реалізації проекту деякі чиновники уже поплатилися своїми посадами. Адже були виявлені перевищення закупівельних коштів», – каже координатор проекту.

Наталія Тимчій наголосила, що об’єктом прискіпливої уваги громадських активістів стануть не лише управління у справах сім’ї та молоді і фізичної культури та спорту Львівської ОДА. За її словами, проект передбачатиме також моніторинг у сфері екології, дорожнього будівництва, лісового господарства, тощо.

Довідка
У Львівській області об’єктом моніторингу тендерних процедур стануть Львівська ОДА, Львівська міська рада, Дрогобицька міська рада та 7 районних держадміністрацій.

Організатори проекту також оголошують конкурс журналістських розслідувань на цю тематику для представників місцевих ЗМІ. Найкращі роботи будуть опубліковані у центральних українських виданнях, а автори-переможці отримають премії.

Проект “Реалізація методики громадського моніторингу – основа прозорості державних закупівель” реалізується Центром політичних студій та аналітики в межах спільної ініціативи Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Східна Європа.

Реалізація компоненту «Підтримка місцевих ініціатив» програми «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що виконується Pact Inc., стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), та фінансовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження».

Думки викладені в цьому документі, є винятковою відповідальністю Центру політичних студій та аналітики та не обов’язково відображають точку зору USAID, уряду США, Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Східна Європа.

Архіви