Без фінансування з бюджету вирішення проблем українських шахт неможливе, – експерт

10 травня у Львові пройшов круглий стіл «Механізми вирішення екологічних проблем вугільної промисловості та управління транскордонним забрудненням» у межах проекту «Програма підтримки вугільного сектору», який фінансується Європейським Союзом.

Участь у круглому столі взяли міжнародні експерти, представники місцевої влади, вугільних галузей України і Польщі, а також Міністерства вугільної промисловості України.

Керівник проекту «Програма підтримки вугільного сектору України» Войтек Млоджиєвський наголосив: «Проект працює понад 20 місяців. Зараз він на важливій стадії. Ми зібрали інформацію з шахт. Є не лише екологічні проблеми, але й проблеми соціального плану».

Як зауважив експерт з охорони навколишнього середовища Пурі Шамайндер, за ці 20 місяців роботи, міжнародні експерти відвідали близько 100 шахт на Донбасі, Волині, у Львівській області.

«Ці візити включають збір інформації, польові виїзди, дискусії екологів, огляди шахтної води. Вчора ми з групою екологів оглянули чотири шахти у Червонограді. Також ми працюємо з уповноваженими органами, зокрема підприємством «Укршахтгідрозахист» щодо використання шахтної води. Наприклад, для її використання у системі центрального водопостачання в Луганську», – сказав він.

У результаті аналізу роботи оглянутих шахт, зі слів Пурі Шамайндера, експерти зробили висновок, що українські екологи стикаються з великою кількістю проблем.

«І це не стільки з екологічними проблемами, як з адміністративними труднощами. Через це вугільна промисловість України стає дотаційною. Це збитковість, якої можна уникнути… Також на багатьох шахтах, які перебувають у державній формі власності, не оформлено документи про відведення земельних ділянок», – наголосив він. Водночас, експерт запропонував провести таку собі амністію – одноразову безкоштовну загальну акцію видачі землевідводів на ділянки, де розташовані шахти.

«Вчора ми продемонстрували екологічне портативне обладнання, яке допомагає проводити мобільний аналіз води. Також плануємо продемонструвати роботу так званих фітотехнологій у цьому напрямку…. Також ми вивчаємо можливості, як зробити роботу екологів простішою», – додав експерт.

Також важливим, зі слів Пурі Шамайндера, є питання супутніх продуктів при видобутку вугілля. Якщо вугілля є основним продуктом виробництва, то шахтна вода, порода, – супутні. Водночас те, що є відходами у вугільній галузі, може розглядатися як ресурс для інших галузей. З цієї точки зору намагаємось побачити шлях покращення фінансового стану», – сказав Пурі Шамайндер. Він додав, що без фінансування з бюджету усе сказане не буде працювати.

Також він повідомив, що видано каталог, який вміщує інформацію про 120 перевірених експертами українських шахт, зокрема, про оцінку забруднень, завданих ними.

Довiдка 

Проект «Програма підтримки вугільного сектору», який фінансується ЄС з бюджетом 8,9 млн євро, розпочався 2008 року. Тривалість проекту – 28 місяців, він завершується в грудні 2010 року.

Проект виконується консорціумом під керівництвом Hulla and Co. Human Dynamics KG, який знаходиться в Австрії. До складу консорціуму входять такі компанії, як Royal Haskoning (Нідерлданди), GARR (Польща), MWH (Бельгія/Великобританія), KOPEX (Польща).

Мета проекту складається з двох частин: підтримка зацікавлених сторін в Україні у значному покращенні розвитку та реструктуризації вуглевидобувної та економічної ефективності, підтримка Міністерства вугільної промисловості України та інших зацікавлених відомств у покращенні стандартів безпеки шляхом розробки пілотної схеми, яка слугувала б моделлю для подальшого розвитку стандартів безпеки праці, створення грантової схеми фінансування інноваційних пропозицій в сфері безпеки праці.

У межах проекту залучено понад 80 міжнародних та українських експертів, які мають професійні знання в різних галузях. Відкрито три офіси проекту у Львові, Донецьку, Луганську.

Архіви