Про це сьогодні, під час брифінгу в рамках Українського жіночого конгресу у Львові, сказала народна депутатка України, співголова МФО «Рівні можливості», секретар Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Олена Кондратюк.
Це відбулося після того, як народні депутатки, учасниці конгресу, звернулися до присутнього тут голови Львівської обласної адміністрації Олега Синютки з питанням скільки жінок, мешканок Львівщини, задіяні у економічному житті області, а скільки – ні і чому.
У відповідь голова області сказав таке:
– У Львівській області є 43 вищих навчальних заклади, де навчається 123 тисячі студентів, та 53 професійно-технічних заклади, де навчається всього 21 тисяча студентів. Сьогодні проблема в тому, що держава готує не те, що завтра буде затребуваним на ринку праці. Ми ж не говоримо, що всі успішні жінки – це юристи чи підприємці. Жінка може бути успішною, коли вона є кухарем чи працівником на підприємстві, – каже він. При цьому прямої відповіді на питання Олег Синютка не дав.
– На жаль, голова Львівської області, економіст за фахом, не знає статистики стосовно економічної активності жінок у своїй області. Для того, аби говорити про створення механізмів залучення активності жінок, нам потрібно вивчити ситуацію. Нам потрібно знати, до прикладу, розподіл на ринку праці чоловіків і жінок у кожній області. Для того, щоби потім знати, чому жінки у Львівській області не йдуть на біржу праці, чому не заявляють про себе як про економічно активне населення, – пояснила Олена Кондратюк запитання.
Збільшення економічного добробуту чи не всіх розвинутих країнах світу сьогодні залежить від жінок. Адже саме активізація економічної діяльності жінок та залучення їх до економічної активності може стати поштовхом для глобального зростання всіх економік, наголосила народна депутатка України, співголова МФО «Рівні можливості», заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Олена Бабак.
– Україна має надзвичайно великий потенціал через залучення економічної активності жінок. Однак, статистика свідчить, що в 2018 році в Україні з 12,2 млн жінок працездатного віку економічно активними є лише 8,1 млн. А ще чотири мільйони українок не працювали жодного дня на найманій роботі чи у власному бізнесі. Вони не перебувають на обліку в службі зайнятості і через це не потрапили до статистики про економічну активність, – говорить вона.
За словами народної депутатки України, співголови МФО «Рівні можливості», секретаря Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Олени Кондратюк, жінки в Україні працюють менше, ніж чоловіки, тому що народжують дітей та дбають про родину.
– При цьому вони отримують меншу заробітну плату, ніж чоловіки. Статистика останніх років свідчить, що їхня оплата праці є стабільно меншою на 20-25 відсотків. Жінки віком від 30 до 39 років зайняті лише на 75 відсотків, тоді коли чоловіки – на 90 відсотків. Через це жінки не можуть заробити адекватну заробітну плату та напрацювати трудовий стаж для виходу на пенсію. Жінки виходять на пенсію раніше, ніж чоловіки. Живуть – довше. Але жити їм доводиться з мізерним ресурсом. Жінки сьогодні не задіяні у економічному житті країни. Тому ці питання сьогодні потрібно озвучувати публічно, – вважає вона.
Експертка у галузі жіночої історії Оксана Кісь зауважила, що навіть якщо жінка не відвідує щодня роботу, а залишається вдома, то її внесок в економіку держави є вагомим, але – неоціненним.
– Я закликаю в інший спосіб мислити про жіночу працю. Тому що жінки – ці 4 млн, які жодного дня не були економічно активними, вони – не трутні. Ці жінки виконують більшу частину відтворюючої, опікунської праці вдома. Вони не продукують матеріальних благ і їхня праця в жоден спосіб не враховується у валовий національний продукт. Але всі ми чудово розуміємо, що повноцінне харчування, чистий одяг, добрий відпочинок – це забезпечує продуктивність тієї особи, яка є економічно активною. Тому, коли ми говоримо про жіночу працю вдома, то краще уникати таких висловів, що «вона сидить вдома». Жодна жінка вдома не сидить. Вона – працює. Але ця праця непомітна, неоплачена, не врахована. Однак це – потужний чинник економічного поступу, – вважає Оксана Кісь.
Народна депутатка України, співголова МФО «Рівні можливості», заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Марія Іонова нагадала, що всі законодавчі механізми є для того, аби українка була економічно активною, в державі. Але вони не працюють, тому що немає достатньої інформації на місцях.
– Ми обговорюємо і міжнародні практики, і те, наскільки досконале українське законодавство, які у нас є виклики, називаємо проблеми і шукаємо шляхи вирішення. Ми бачимо, що в нашому суспільстві все ще є традиційність, стереотипність. І сьогоднішній захід є боротьбою з тими стереотипами. Ми тішимося, що до нас долучилися чоловіки, які почули про нашу проблематику, – підсумувала Марія Іонова.