Добрими намірами вимощено дорогу в пекло. У побудові малих гідроелектростанцій у Карпатах громадські активісти вбачають технологію «викачування» грошей з державного бюджету та нищення екології і туризму.
Про це сьогодні, 14 березня, йшлося на прес-конференції з нагоди початку всеукраїнської кампанії спротиву, що стала реакцією на реалізацію в Карпатах Програми комплексного використання водних ресурсів, яка передбачає спорудження тут 550 міні-ГЕС.
Розповідали про екологічну шкоду та методи реалізації цієї Програми представники цілої низки організацій, екологи, юристи, науковці тощо, інформує кореспондентка ЗІКу.
Зокрема, Дмитро Скринніков із «Бюро екологічних розслідувань», аналізуючи ситуацію із побудовою міні-ГЕС, зазначив:
«Це краник, який використовується для монополізації і дає можливість викачувати гроші з бюджету. У нас, на жаль, будь-яку ідею можна перетворити у корупцію і абсурд. Те саме відбувається і з сонячною енергетикою, яка повністю належала, за останніми повідомленнями в пресі, братам Клюєвим, які за бюджетні гроші збудували їх, і тепер ще до 2030 року держава буде їм додатково платити за кожен вироблений кВ. Очевидно, що ця гілка енергетики (альтернативної, – ЗІК) знаходиться у чиїхось інтересах. Тому що навіть відомий вже ПП «Миронюк» (один з перших, що почав будівництво міні-ГЕС у Карпатах – ЗІК) фактично отримав земельні ділянки пакетом. Тих документів ніхто не бачив, але кадастрові номери ідуть один за одним, незважаючи на те, що один акт видано у серпні, другий – у жовтні. І потім він одразу ж укладає договори суборенди з іншими ТзОВ. На Закарпатті ходять чутки, що за цим стоїть Балога. Хоча точно я не можу казати… Це не проблема, коли приватний інвестор собі захотів заробити копійку. Ми говоримо про те, що це хочеться комусь створити механізм і зафіксувати, щоби до 2030 року держава виплачувала гроші. Якщо обленерго не матиме куди діти ту енергію і не матиме змоги її купити, держава все одно за неї платитиме по «зеленому тарифу» (детальніше про «зелений тариф» у довідці – ЗІК) до 2030 року. При чому, якщо ти це зробив у 2012 році, тобі будуть платити 100%, якщо на наступний – менше і так далі. Тому зараз цей бум почався, бо хочеться збудувати швидко і отримувати повну суму виплат. Тому що ти вклав невеликі гроші, купив заржавілі труби, трохи бетону і підвіз один екскаватор з техніки та маєш потім стабільно голку з бюджету».
Довідка ЗІКу.
Як пояснила юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Наталія Шлег, «зелений тариф» полягає у тому, що регіональні або державні електропостачальники зобов’язуються купляти у підприємців вироблену електроенергію впродовж фіксованого періоду часу. У випадку з міні-ГЕС держава куплятиме вироблену ними електрику за ціною 84 коп./кВ. Це в той час, коли тариф для населення – 28 коп./кВ «Коли держава викупляє електроенергію по оптовій ціні, а це приблизно 60 копійок, то вона гарантує, що ця різниця між 84 коп./кВ та оптовою ціною буде виплачена власникам міні-ГЕС», – додала також Наталія Шлег.