9 тисяч учасників АТО пройшли перепідготовку за програмою «НАТО-Україна», – менеджер

Проблемами адаптації колишнього військовослужбовця до мирного життя повинно займатися міністерство оборони, а не міністерство соціальної політики.

Про це сьогодні, 14 грудня, під час прес-конференції на тему: «Діяльність НАТО у сфері соціального захисту українських військовослужбовців: психологічна реабілітація демобілізованих учасників АТО», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив менеджер програми, консультант управління з питань політичних відносин та політики безпеки офісу зв’язку НАТО штаб-квартири НАТО Крістофер Штаудт.

– Якщо переглянути статистику допомоги в адаптації військовослужбовців за останні шість років в Україні, то бачимо, що жодні потреби колишній військових не закриті, – каже він.

Натомість країнах НАТО соціальна адаптація в мирному житті – це важлива складова мобілізації.

– Там, коли молодий чоловік приходить підписувати контракт на військову службу, то цікавиться і тим, як його підтримуватимуть після завершення контракту, як йому допомагатимуть адаптуватися в цивільному житті, щоби він не залишився на вулиці, – говорить Крістофер Штаудт.

Оскільки Україна не дає собі раду з цим важливим завданням, НАТО запропонувало свою підтримку, яка стала особливо актуальною з 2014 року.

– На саміті у Варшаві 9 липня цього року керівники держав НАТО та уряд України ухвалили пакет комплексної підтримки для України, який налічує понад сорок спеціальних заходів підтримки у 13 сферах. І це не тільки військові реформи, – зауважив консультант управління з питань політичних відносин та політики безпеки офісу зв’язку НАТО штаб-квартири НАТО.

Одна з частин цієї діяльності – це програма з перепідготовки колишніх військовослужбовців. За словами Крістофера Штаудта, така програма діє в НАТО з 2000 року.

– НАТО організовує курси перепідготовки для військовослужбовців, щоби вони змогли адаптуватися в цивільному житті, допомагаючи їм додатково здобути професію, яка є запитуваною на сучасному ринку праці, – розповідає він.

Отож, майже 9 тисяч учасників АТО скористалися можливістю вивчити англійську мову, дизайн, комп’ютерні та інші спеціальності в рамках програми «НАТО-Україна» з перепідготовки колишніх військовослужбовців. В Україні ця програма працює в 60-и населених пунктах. І понад 65 відсотків військовослужбовців, які здобули «мирну» професію в рамках перепідготовчої програми НАТО, вже знайшли роботу.

Також НАТО активно співпрацює з організаціями, які проводять психологічну реабілітацію демобілізованих військових, які брали участь у активних бойових діях.

– З листопада 2014 року до грудня 2016 року було проведено 108 семінарів для понад 4 тисячі учасників у 75 містах України, – говорить Крістофер Штаудт.

Він нагадав, що бойовий стрес – це добре для того, щоби вижити на війні, але погано – для мирного життя. 
– У мирному житті солдат продовжує воювати в своїй голові. Переживати за своїх друзів, які залишилися в військовій зоні. Так несвідомо для себе він стає чужинцем у мирному середовищі. І до початкового бойового стресу додається стрес в мирному житті, – пояснює консультант управління з питань політичних відносин та політики безпеки офісу зв’язку НАТО штаб-квартири НАТО. 

Архіви