24 травня чотирьох лікарів Львівського обласного клінічного перинатального центру було звільнено з роботи з формулюванням «за неякісно проведені будівельні роботи», до яких ці акушери-гінекологи не мали жодного стосунку. Всіх інших медиків, за неофіційною інформацією, погрожують звільнити, якщо 8 червня цей перинатальний центр не прийме перших пацієнток. На цій даті наполягає голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.
Про це сьогодні, 4 червня, під час прес-конференції на тему: «Відкрити не можна закривати: пологи без обладнання, мешканці без донорської крові та психіатрів, область без госпітальних округів», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила депутат Львівської облради від фракції «Самопоміч» Парасковія Дворянин.
Вона звернула увагу на те, що лікарів звільнили з порушенням законодавства.
– Жодних пояснень від лікарів не взяли. У наказі про звільнення їхніх підписів немає. Наказів про те, що в їхні обов’язки входить нагляд за будівництвом, – не було. Ці лікарі перебували у, так званому, простої. Тільки головний лікар та його заступник не перебували в простої та отримували повну зарплату. Тож вони й несуть відповідальність за те, що відбувалося на будівельному майданчику, – говорить Парасковія Дворянин. І пояснює, що згідно з будівельними нормами, особам, які не мають жодного стосунку до будівництва, заборонено перебувати на будівельному майданчику.
Депутат Львівської облради від фракції «Самопоміч» Василь Савчин дивується, чому за будівельні огріхи звільняють лікарів, а не будівельників. Крім того, він оглянув приміщення майбутнього перинатального центру і як лікар зробив висновок, що в таких приміщеннях приймати пацієнтів неприпустимо.
– У частині приміщень встановлені розетки, але не проведено електрики. Немає води та водовідведення. Немає стерилізаційної. Як може працювати лікарня без стерилізаційної? – жахається медик.
Йому відповіли, що всі необхідні матеріали будуть возити на стерилізацію в інші лікарні. Проте не сказали чим.
– Перинатальний має на балансі три авто, які були випущені ще в дев’яностих роках минулого століття. Нам ще кажуть, що одну з карет «швидкої допомоги» передадуть цьому центру, аби возити матеріали на стерилізацію. І це – замість того, аби нормально відремонтувати стерилізаційну, – говорить Парасковія Дворянин.
Вона оглянула стерилізаційну. За її словами, стіни пофарбовані фарбою, яка вкривається вологою, двері – картонні, зливу – немає. Стерилізувати в цій кімнаті неможливо.
Також львівський перинатальний центр не має жодних ліків.
– Лікарям пропонують позичати ліки в інших лікарнях. Але як можна позичати наркотичні ліки та перкусори? – запитують депутати з фракції «Самопоміч».
Перинатальний центр не має навіть приміщення, де можна зберігати наркотичні засоби, ані відповідних дозволів від поліції.
– Я бачив ту кімнату. Її повністю знищили. Є ж відповідні вимоги до приміщення, де зберігають наркотичні засоби. А як зможе працювати лікарня без цих засобів? – ставить риторичні запитання лікар-хірург Василь Савчин.
Він передбачає, що якщо 8 червня пологовий будинок розпочне працювати, то медичним працівникам доведеться закуповувати всі ліки та доремонтовувати заклад за свій кошт.
– Нам кажуть, що перших пацієнток можна буде прийняти через чотири дні. А ремонти продовжувати. Я собі не уявляю, як можна робити ремонти, коли в сусідніх палатах лежать мами з новонародженими дітками? – знову запитує Василь Савчин.
Депутатська комісія, яка перевірила стан готовності Львівського обласного перинатального центру, вважає, що відкриття варто відтермінувати, бодай, на місяць.
– Не треба бути медиком, аби це побачити. Там немає ще стерилізаційної, пральні, дорослої та дитячої реанімаційної. Ремонт більшості кімнат не завершений. Кисневий блок обладнаний так, що труби проходять під відділенням, яке зараз ремонтують, – переказує побачене Парасковія Дворянин.
Народний депутат України від фракції «Самопоміч» Любомир Зубач наголосив, що коли в квітні у Львові Президент України урочисто перерізав стрічку на відкритті перинатального центру, то всі розуміли, що є дуже багато недоробок.
– Ми сподівалися, що всі ці недоробки будуть усунуті в робочому режимі. Проте, коли за промахи будівельників звільняють лікарів, то це неприпустимо. Ми вважаємо, що обласна влада підставила Президента, змусивши його відкрити лікарню, що не працює. Це питання вимагає висновку окремої комісії з Міністерства охорони здоров’я. І ми будемо наполягати на цьому, – каже народний депутат Любомир Зубач.
За словами його колеги з обласної ради, профільна комісія на місці дотепер не змогла отримати не тільки кошторис, але навіть довідатися про суму, яка була вкладена в ремонт перинатального центру.
– Там вкладені дуже великі кошти. Але нам не хочуть казати які, – повідомив Василь Савчин.
Також Любомир Зубач зазначив, що поспіх у відкритті Львівського перинатального центру може коштувати життя дітям і жінкам.
– Якщо керівник області бере на себе відповідальність за їхні життя, то це добре. Але цю відповідальність перекладуть на плечі лікарів, – підтримала його Парасковія Дворянин.