Європейське екологічне бюро вважає проект сміттєзаводу у Львові застарілим

Європейське екологічне бюро подивоване, що Європейський банк реконструкції та розвитку погодився видати кредит та безповоротний грант Львову на побудову сміттєвого комплексу та полігону за застарілими технологіями.

Такий лист надійшов до міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака, міського голови Львова Андрія Садового та голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки. 

Про це сьогодні, 4 червня, під час засідання Львівського прес-клубу на тему: «Підсумки першого етапу проектування сміттєкомплексу на Пластовій. Скільки витрачено коштів» повідомила юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Наталія Городецька. 

За її словами, Генеральний секретар Європейського екологічного бюро Джеремі Вейс, директор організації «Нуль відходів Європа» Джаон Марк Сімон  та виконавчий директор Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Олена Кравченко звернули увагу українських чиновників, на те що, що сміттєпереробні заводи з циклом механіко-біологічної переробки вже визнані в Європі неефективним способом вирішення проблем із побутовими відходами. 

«Упродовж останніх десяти років у Польщі збудовано161 підприємство з механіко-біологічної технології (MБТ), що становить найбільшу кількість у світі. Разом з тим, вони не виконують своєї основної функції, так як середня кількість відходів, переданих в результаті MБТ для переробки, не перевищує 7 %. MБT у Вільнюсі вважається одним із найкращих серед подібних комплексів інших країн, але і він відсортовує лише 6 % відходів для переробки. MБT отримала негативну оцінку у європейських країнах та не може слугувати прикладом для впровадження в Україні», – зазначено у листі. 

Міжнародні фахівці також звертають увагу, що у Львові  не роблять роздільного сміттєзбирання. Відтак органічні відходи, які не збирають окремо, будуть забруднені важкими металами, пестицидами, антибіотиками та іншими небезпечними речовинами. Крім того, дотепер незрозуміло, що планує робити Львів з RDF-паливом, яке утворюватиметься після перероблення сміття. 

– Цей комплекс потрібний. Але це має бути сортувальна лінія та анаеробне зброджування. І ніяк не може бути виробництво RDF-палива. Тому що, як показує досвід інших країн, цементні заводи це паливо не спалюють. І ці відходи потрапляють на полігони, – говорить юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Наталія Городецька.

Фахівці з екологічного права зазначають, що проект у Львові планують виконувати за гроші Європейського банку реконструкції та розвитку. А ЄБРР підписав угоди про європейські принципи охорони навколишнього середовища, отже взяв на себе певні зобов’язання.

Закінчується лист доволі суворими рекомендаціями: «Враховуючи вищезазначене, досвід європейських країн, вимоги європейського законодавства та зобов’язання України згідно з додатком XXX до Угоди про асоціацію з ЄС, проект з MБT у Львові вважаємо за недоцільне впроваджувати». 

Вадим Ноздря, директор ЛКП «Зелене місто», яке реалізовує проект з будівництва сміттєкомплексу, повідомив, що 29 травня їхнє підприємство отримало зауваження від Міністерства екології та природних ресурсів України. А саме до цієї дати ТОВ «Інститут проектування «Комфортбуд», який проектує майбутній сміттєпереробний комплекс, повинен був надати техніко-економічне обґрунтування. Але без висновків екологів зробити повноцінне ТЕО неможливо. 

– За умовами договору, ми вже отримали вихідні данні від замовника. Робота ведеться, дані обробляють. Єдине, що тільки 29 травня ми отримали умови щодо обсягу досліджень оцінки впливу на довкілля, – каже директор ТОВ «Інститут проектування «Комфортбуд» Андрій Вишневський.

У вищезгаданій угоді між Львівською міськрадою та проектантом зазначено, що перший етап робіт «Інститут проектування «Комфортбуд» повинен був виконати до 29 травня, а другий – до 22 серпня. Через те, що ОВД (оцінка впливу на довкілля) проектант отримав аж тепер, то назвати точної дати, коли він виконає свої роботи, Андрій Вишневський не зміг.

Зі свого боку Вадим Ноздря передбачає, що Мінприроди може суттєво загальмувати роботи над проектом. 

– Якщо звіт за результатами процедури ОВД не буде затверджений, то проект зупиниться. І це не забаганка міністерства, це – законодавство, – каже він. 

Юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Наталія Городецька вважає, що проект зупиниться, якщо Львівська міська рада не прислухається до думки екологів. Зрештою, фахівці з ЄБРР обов’язково звернуть увагу на рекомендації Європейського екологічного бюро. І, не виключено, що відкличуть своє фінансування, вважає Наталія Городецька. 

Нагадаємо, що минулого тижня Львівська міська рада вже підписала договір з Європейським банком реконструкції та розвитку на отримання 35 млн євро (з них 10 млн євро – безповоротна грантова допомога) на будівництво сміттєпереробного комплексу та рекультивацію сміттєзвалища в Грибовичах.  ЛМР також готувалася отримати позику в 75 млн євро від Європейського інвестиційного банку. Проте, після ретельних підрахунків під тиском громадськості, Вадим Ноздря заявив, що такої великої суми місто не потребує. 

На одному з попередніх засідань Львівського прес-клубу директор ЛКП «Зелене місто» пообіцяв, що він звернеться до Мінрегіонбуду з проханням зменшити суму кредиту на 29 млн євро. http://dailylviv.com/news/ekonomika/u-lvovi-prezentuvaly-smittiepererobnyi-kompleks-shcho-podeshevshav-na-29-mln-ievro-56007

ГО «Львівський прес-клуб» звернувся зі запитом до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, щоби довідатися, чи вже прийнято рішення про зменшення суми кредиту від ЄІБ. Та отримав відповідь, що жодних документів від Львівської міської ради до них не надходило. Вадим Ноздря підтвердив, шо офіційно до Мінрегіонбуду він не звертався. Розмова відбулася тільки на словах.

– Я звертався до людини, яка відповідає за реалізацію проекту в Мінрегіоні, чи варто про це зараз заявити, тому що є черга з інших міст, які би змогли скористатися сумою. Нам порадили цього не робити до кінця червня, – каже Вадим Ноздря. 

За його словами, про наміри зменшити суму позики вже відомо консультантам, які співпрацюють з європейськими банками. 

Довідка

ГО «Львівський прес-клуб» реалізує однорічний проект з медіаконтролю за витратою коштів на будівництво сміттєпереробного заводу у Львові та рекультивацію сміттєзвалища в Грибовичах. Проект відбувається за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

Архіви