1 березня освітяни на конференції обговорять, як пояснити Кабміну, що зараз не 90-ті

Цього року освітня галузь України недофінансована на 3 млрд, а Львів недоотримав з бюджету 54 млн грн. З такою скрутою освітяни не стикались за останні 30 років. Але зараз не 90-ті, вчителі знають свої права, а готовність за них боротися перевірять 1 березня.

Про це на прес-конференції, проведеній з метою анонсувати березневі обговорення освітян у Львові, повідомили голова Вільної профспілки освіти і науки Львівщини Андрій Соколов та начальник відділу освіти Залізничної районної адміністрації Роман Вороняк.

Соколов повідомив, що захід відбудеться в Личаківській райадміністрації о 15:30. Він наголосив, що всі можливі звернення і прохання до центральної влади написані, підписи зібрані, але такий варіант захисту власних прав вже не діє, тож ціла група громадських організацій об’єдналися і без конкретних ініціаторів та координаторів спільно наполягатимуть на більш радикальному розвитку відносин між освітянами та можновладцями. До об’єднання освітян навколо проблеми недофінансування вже приєдналися Вільна профспілка освіти і науки Львівщини, громадський рух «Відсіч», «Студентське братство Львівщини» та інші.

У освітян є претензії і до місцевих органів влади. Вони закидають львівським чиновникам некомпетентність, адже ті могли використати законні механізми і, бодай якоюсь мірою, покрити ту фінансову діру, в яку затягує освітню галузь.

Аби вирішити ці проблеми, запрошують місцевих райців, педагогів, усіх дотичних до освітньої сфери людей, небайдужих і педагогічні організації, яких, – зазначає Соколов, – є немало у Львові, зібратись і спільно обговорити шляхи виходу з кризи.

Інакше вчителя прирівняють до двірника чи сторожа, – пояснив Вороняк. І закликав не мовчати, бо «не той вік, щоб мовчати і боятися».

Брак грошей в освітянському бюджеті компенсують за рахунок економії:

  • на оплаті заміни уроків;
  • на оплаті за кабінети;
  • на винагородах за сумлінну працю;
  • на скороченні кількості годин;
  • на зменшенні кількості груп подовженого дня;
  • на відміні поділів класів при вивченні української мови та іноземних мов.

Ще один з шляхів економії – заяви вчителів на відпустки за власний рахунок.

Через недофінансування сутужно буде і в сфері дошкільної освіти. Скорочується кількість годин перебування дітей у садочках, відбувається позанормативне об’єднання груп та ліквідовуються спецгрупи.

І це далеко не весь перелік проблем, з якими освітяни можуть зіткнутися сам на сам, якщо не об’єднаються, – вважають учасники прес-конференції.

Архіви