Більшість експертів виступає за необхідність відійти від системи закритих списків на виборах до Верховної Ради. Таку систему підтримують лише 5% опитаних експертів.
Про це на прес-конференції у Львові повідомив голова правління ВГО «Комітет виборців України» Олександр Черненко.
Він представив результати експертного опитування, яке проводив Громадський консорціум виборчих ініціатив і під час якого був опитаний 571 респондент із 22 регіонів України. В опитуванні, зокрема, взяли участь представники політичних партій, колишні члени виборчих комісій, незалежні експерти, представники ЗМІ та науковці.
Як поінформував Черненко, 38% опитаних експертів підтримують ідею переходу на відкриті списки. Майже 26% респондентів виступають за змішану виборчу систему, яка застосовувалась на парламентських виборах 1998 та 2002 року. При цьому 21% – за можливість самовисування кандидатів в одномандатних округах.
Більшість експертів (64%) не бачить доцільності скорочення тривалості виборчих перегонів зі 120 до 90 днів. Лише 33% респондентів вважає, що виборчий процес має починатись за 90 днів до дня голосування.
36% опитаних підтримують заборону участі блоків у виборах, 28% – ні. 25% респондентів вважають, що за виборчими блоками має залишатись право на висунення кандидатів, але виборчий бар’єр для блоків має бути вищий, ніж для партій.
77% експертів вважають, що закон повинен передбачати обов’язкову наявність як у партій, так і в кандидатів в одномандатних округах власних передвиборних програм.
40% опитаних виступають за оприлюднення звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів, щоб найбільш ефективно запобігти зростанню витрат на передвиборну агітацію. 33% вважають за необхідне обмежувати розмір виборчого фонду.
Довідка ЗІКу.
До Громадського консорціуму виборчих ініціатив входить Комітет виборців України, ГМ «Опора», Український незалежний центр політичних досліджень і Лабораторія законодавчих ініціатив.
Експертне опитування здійснене в рамках проекту «Сприяння подальшому зміцненню виборчих процесів в Україні» за фінансової підтримки ЄС та за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні.