Зміни до Конституції легалізують статус днр, лнр та Криму – юрист

Змінювати Конституцію під час війни – не варто. А внести певні зміни – просто необхідно.До таких висновків дійшли учасники круглого столу на тему "Конституційна реформа в контексті геополітичних змін", який відбувся у Львівському прес-клубі.

На дискусію зібралися як прихильники зміни Конституції, так і її противники.

Думку прихильників висловив політолог Степан Рутар.
– Думка про те, що під час війни не можна проводити зміни до Конституції – шкодить. Без Конституції неможливо провести зміну моделі. На початку 90-х років всі країни Центральної Європи, які є зараз членами Євросоюзу,  проводили реформи фінансової стабілізації і конституційні реформи, – каже він.

На його думку, якщо зараз не проводити конституційних змін, то неможливо буде реформувати прокуратуру та судову систему.
– Децентралізація – це також давня проблема і треба конституційно розподілити повноваження. Крім того, без зміни Конституції неможливо забезпечити реформу вищої освіти та реформу охорони здоров’я, – пояснив Степан Рутар.

Від імені тих, хто вважає, що змінювати Конституцію не варто, висловився голова Українського юридичного товариства Олег Березюк.
– В умовах воєнного стану вносити будь які зміни до Конституції не можна. Навіть не можна ставити це питання на обговорення. Тому що воно відволікає увагу від основних моментів, – каже він.

Олег Березюк вважає, що нинішня Конституція не заважає боротися з корупцією, вносити відповідні зміни до законів і удосконалювати управління місцевого самоврядування.
– Більше того, у нас є пряма норма в Конституції, яка забороняє в умовах воєнного стану вносити будь які зміни до Конституції. А ми зараз перебуваємо в стані війни, – нагадав юрист.

Він каже, що в умовах суспільно-політичної нестабільності, в умовах воєнного стану ніяких раціональних пропозицій та речей вносити не можна.

– Стаття п’ята  Конституції говорить, що єдиним джерелом влади є народ, Право визначати і змінювати  конституційний лад належить народові і не може бути узурповано владою і її органами. Тобто, якщо ми зараз вносимо будь-які зміни до Конституції без участі Донецької. Луганської областей та Криму, ми автоматично легалізуємо тих людей, які перебувають там, – сказав Олег Березюк.

Архіви