Журналістам знову заборонятимуть знімати судові процеси

У Законі «Про судоустрій та статус суддів» є стаття, яка каже, що якщо учасники процесу будуть проти відеофіксації судового засідання на відеокамеру чи інші пристрої, то суддя змушений буде її заборонити.

Про це сьогодні, 8 червня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему:
«Як нова судова реформа може змінити стару судову систему?»,  що відбулася у Львівському прес-клубі, заявив голова Личаківського районного суду Львова Сергій Гирич.

– І знову буде винний суддя. Тому що, коли буде йти суд на суб’єктом владних повноважень, хтось встане і скаже: «Я заперечую, щоби здійснювалася відеофіксація». Тоді судді доведеться приймати рішення, – каже він.

За його словами, важко працювати, коли зал маленький, а приходять журналісти з п’яти-шести телеканалів з камерами.

– Але ми розуміємо, що журналісти не залишаються на все судове засідання, вони знімають та йдуть. Тому ми даємо їм можливість робити їхню роботу. До того ж, судді вже змінилися і не бояться камер під час засідання, – запевняє суддя.

Проте, за його словами, законодавець, дописавши вищезгадану норму, знов втягує суддів у конфлікт. 
Доцент кафедри цивільного права та процесу ЛНУ ім. І. Франка, кандидат юридичних наук, директор Правничого коледжу ЛНУ ім. І. Франка

Володимир Цікало пропонує вихід з цієї ситуації.

– І за діючим законодавством, і за новим дозволено відеозйомку та відеотрансляцію в залі засідань. Але новий закон не передбачає можливості використання стаціонарної техніки. Зате передбачає, що суддя може визначити для осіб, які ведуть відеозйомку, окреме місце, де вони можуть перебувати. Крім того, передбачено, що за заявою особи, яка не бажає, щоби її знімали, суд може заборонити знімати цю особу, але не припиняти відеозйомку загалом, – уточнює він.

Сергій Гирич наводить приклад з власного досвіду.

– Розглядається якась корупційна справа і на лаві підсудних – публічна особа. Саме через неї прийшли журналісти. І вона заявляє, що не хоче, аби її знімали. Тож буде конфлікт, якщо суддя заборонить. Адже журналісти прийшли саме цю особу знімати. Тому тут питання будуть виникати і виникати, – каже він.

Також голова Личаківського районного суду Львова Сергій Гирич згадав як розглядав справу проти першого заступника міністра вугільної промисловості, проти звільненого голови профкому вугільної промисловості та інших керівників.

– Я їх в залі суду взяв під варту. Вони навіть авто залишили біля суду, бо не чекали такого рішення. Хоча потім ті вироки були скасовані, – розповів суддя. 

Архіви